Запорожката АЕЦ в Южна Украйна, която Русия завзе миналата година, ще спре да използва американско ядрено гориво възможно най-скоро, съобщи "Интерфакс", цитирана от Ройтерс, позовавайки се на високопоставени руски служители.
Най-голямата АЕЦ в Европа, построена в голямата си част по времето на СССР, е използвала първоначално руско ядрено гориво, но Украйна постепенно е пристъпила към доставки от "Уестингхаус" (Westinghouse) след първия конфликт с Русия през 2014 година.
Миналата година руски въоръжени сили превзеха централата, след като нахлуха в части от Украйна и оттогава Запорожката АЕЦ е в центъра на криза с ядрената безопасност заради почти постоянния обстрел в близост до нея, за който Москва и Киев се обвиняват взаимно.
Ренат Карчаа, съветник на генералния директор на руската енергийна компания "Росенергоатом", която понастоящем управлява централата, е заявил пред "Интерфакс", че има запаси от американско ядрено гориво за четири години.
Руското управление обаче ще потърси начини да го замени възможно най-бързо с руско гориво, тъй като смята, че собствените му технологии са по-добри, отбелязва той.
"Росатом" е готовност да обсъди с американската страна въпросите, които са от взаимен интерес в рамките на действащите споразумения между правителствата на Русия и САЩ за сътрудничество в областта на световното използване на атомна енергия. Това съобщи днес пресслужбата на руската компанията, цитирана от ТАСС.
Русия винаги е съблюдавала и ще продължи да съблюдава международните си ангажименти в областта на неразпространението и експертния контрол, се посочва в комюникето, пише БТА.
Позицията на Русия в пълна степен се отнася и за Запорожката АЕЦ, според документа.
"Росатом" потвърди, че е получил писмо от министерство на енергетиката относно техническата информация в Запорожката АЕЦ, която се контролира от американското правителство в съответствие със законодателството на страната. Отговорът е изпратен по дипломатически канали, според коментарите.