Само 39 на сто от домакинствата по селата са с централна канализация, 27% от семействата в страната са на парно
Над 90% от българите живеят в собствени жилища, повечето двустайни и тристайни, построени преди 1990 година. Това показват данни на НСИ, съобава БНТ. Не е изключение под един покрив да съжителстват три поколения. Има обаче съществена разлика в битовите условия на домовете в градовете и селата. Оказва се, че само 39 на сто от домакинствата по селата са с централна канализация.
Села с модерни стадиони, спортни зали и обновени читалища, но без канализация. Дворовете са осеяни със септични ями, хората се оплакват от чести токови удари, от липсата на банкомати и аптеки. Такава е картината в много от малките населени места в община Русе. А според Националния статистически институт 27% от жилищата в страната се отопляват с централно парно или газ. Това обаче не важи за Видин. Въпреки че на места в града има изградени топлопроводи , парното никога не е пускано. Битовите неудобства обаче отстъпват място пред финансовите, защото разходите на домакинствата отново изпреварват доходите.
В русенското село Пиргово живеят 2000 души. Хората отдавна са изгубили надежда, че някога ще имат централна канализация. Затова са се научили да пестят водата.
В двора на Николай Петков засега септичните ями са три. "Има много подпочвени води и ямите не могат да бъдат дълбоки и се налага често да ги почистваме, което трябва да даваш и средства. Без канализация е много дискомфортно", казва той.
Хората в село Николово също чакат канализация. Проектът е изготвен преди 20 години.
"Ние не можем сами да кандидатстваме по европроекти. Много години са лъгани хората, че ще имат канализация, но нищо не е направено", каза Златан Ванев – кмет на с. Николово.