Служебното правителство предлага Бюджет 2023 с  6,4% дефицит - 13 млрд. лв. Кабинетът мотивира параметрите в предложения бюджет с поведението на политическите сили в 49-ото Народно събрание. В Нова тв икономисти коментираха предложения бюджет и дали е възможен. 

Според икономиста от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова има проблем когато е заложен толкова голям дефицит.

"Виждаме удължен бюджет с преизчислени показатели. Там няма заложена политика. Няма предложения за значителни изменения на данъците, а това е основният проблем. Има откъде да се вземат парите, но ние следваме една тежка неолиберална идеология, която казва, че данъците не трябва да се пипат", каза още тя. И определи като манипулация тезата, че с вдигането на данъци ще изгоним инвеститорите.

Очевидно трябва да се режат разходи и да се търсят приходи, контрира Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. 

И допълни, че трябва да правителство на широка парламентарна основа, която да предприеме непопулярни мерки. "Как да стане това, след като партиите са вкарани с 35% от гласовете", каза още той.  

Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика сподели, че за първи път от 25 години има изпълнителна власт, която не предлага финансова дисциплина.

"Нюансът е, че сме в ситуация, в която президентът управлява. Странно ми е как за 8 месеца нищо не се е променило - казват, че "нещата са лоши. Оправяйте се". В крайна сметка държавата се управлява от изпълнителната власт и затова тя трябва да застане зад някаква рамка. Като имаш разлика между приходи и разходи, трябва да го покриеш с нещо", каза още той в отговор на въпрос трябва ли да се тегли дълг. 

Икономиста от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова
Икономиста от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова
Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика
Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика
Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал
Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал