Президентът Румен Радев бе домакин на инициативата "Солидарити ринг", чиято цел е да се даде възможност газ от Азербайджан да стигне през България до Румъния, Словакия и Унгария. Специално за подписване на меморандума в София пристигна по покана на Радев и президентът на Азербайджан Илхам Алиев. 

Така няколко минути след  12 часа петима министри дадоха реалност на новия маршрут на азерския газ. Подписи сложиха енергийният министър  на Румъния Върджил-Даниел Попеску, министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто, на икономиката на Словакия Карел Хирман и на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов, както  и домакинът им българският им колега, енергийният министър Росен Христов.

Същността на инициативата е, да се увеличи капацитетът на газопреносните мрежи на тези държави без изграждане на нови газопроводи. Запознати казаха, че става въпрос за пренос на 5 млрд. куб. м азерски газ, а инвестициите за увеличаване на капацитета са към 1 млрд. евро. 

Дългосрочно сгтратегическо партрьоство от години, на нов етап в последните години. Негова страна надежден партрьор сратегжичесик, България повече от година получава газ по договор, сключен Азерб сключи с ЕК договор за дддодтавка на допълнителни количества. Гоемият въпрос остана - как, по какъв начин тези количества, залагаха се отдалечени срокове във времето. Да поцзравя министрите за тяхната организация и скорост. Възможност за сигурност на доставките най-бързо, ефективно и евтино. 

Да благодаря на Услуса, на Симпъсн, на турската и гръцката страна, защото без тях тя няма как да се реализиран. Не случайно инициативата е Солидарити ринг, защото, искат... Войната в Украйна ни подтикна да търсим нови измерения на солидарността, нови начини на доставки, за да прекроим междзународната логичсическа карта, тацзи инициатива е пример за успех в това направрение. Насърчава успешното ни паргрьоство, ще доведе до повишаване на капацитета на газопреносните страни, то вдига нивото на нашите ам;биции, ние започваме да говорим за други проекти - пренос на енергийната за бъдещето - зеленият водород. 

ългарските регулатор е потвърдила европейският лиценз за търговия с газ в ЕС на СОКАР, честито, г-н призедна Заедно да търсим най-добрите решения за нашия регион. 

Алия Благодаронст на президента Радев за диверсификация на енергийнате рисурси, това е много намременна стъпка, връщам се след 6 месеца след пускане на интерконектора с Гърция. Доставките на пхрирод газ от Азербайджан е проект, който допринася за доставките за ѝЕвропа. Това демострира нивото на отношенията с ЕС, не са само стра С подписването ще има газ за Азербайджан за много повече страни в Европа. Азербайджан е наистина дажеджен партньор на Европа. Азербайждан подписа с 9 други европейски държави за дългосроно партньорство. През юли Азербайдзжан и ЕС подписаха друг меморанзум, планираме да утвоим доставките до 2027, доставихме 

, надяваме се да доставяме до Унгария и Словакия. До Албания - се надяваме да създадем нова инфпаструктура. 

Словакия също да бъде страна, от 6 на поне 10 държани да доставяме, надяваме се да имаме доста по-голями увеличения. 

Искам да подчертая ролята на президента Радев за тази инициатива и за създаването на този екип. Азербайджан е надежден партгрьор и в петрохимията. Да благодаря на Словакия за нашата енергийна история. 1994 г. беше подписан договор, наречен на договор на 20 век, чужди компании да добиват и да работят в Каспийско море. Азербайджан е готов да продължи пътуването в бъдещето. След успешното завършване на 3 проекта, 3300 км дължина, работям за преобразумавето на аЗЕРБ КАТО ИЗТОЧНИК НА ВЪЗОБНОВЯЕМА ЕНЕРГИЯ, 25 ГИГАВАТА енергий. Започнали сме изграждането на соларни станции. 

Продължаваме активно да работим с Европа с проекти за газ и водород, имаме солидни връзки и сега е момента да преначертаем енергийната карта на Европа. 

Президентът радев

Новият меморандум е огромна стъпка за реализиране на новата иниициатива, която ще създаде нови пазари за газа на Азербайджан. Подкрепата на ЕС зна подобни инициативи е за разнооразни пътища. Инициативата ще поцзволи допълнителни количества от алтернативни източници, насочени към всички европейски държави. 

Росен Христов

Глобалните предизвикателства, пред които се изправени изисщватг, няма знамение колрко е мощна икономиката на една държава, всекси да допринесе и заедно да батоми в направление, което да осигури независимост на енергийните доставки и сигурност и 

България инициатор на този проект и няколко месеца след това подписахве мемомарнудм, успяваме да намерим гъвкави решиения на най-сложните проблеми. 

Данявам се скоро да се съберем отново.

Унгария, въпреки горямото напрежение, успяхте да организирате събитието. Говоря като държава, която няма значителни енергийни ресурси и разчитаме на доставки отвън. ѝВъпросът е да разчитаме на различни източници. Счмятаме, че решение за енергийната клиза в Еворпа да се докара повече газ, от различни източници, различни маршрути.

Газ от Азербайджен, въпросът е маршрутът за доставка. Търсенето от държавите по маршрута търсенето е по. Едната е нашата работа, да си организираме инвестиции, нво тук е въпросът и ЕК да инвестира, това е еевропейско задължение. Подкрепата на ЕК, имаме законово основание комисията да вземе този въпрос под внимание. ЕС ще загуби доверието от общността. Унгарският оператор и правителството сме готови да направим, за да се реализира инициативата и нека да бъдем честни,

Даниел Попеско, Румъния

За мен е чедст да бъда тук, сътрудничеството и солидарността е, когато ни води напред от година насам. Солидарити ринг, от утре операторите започват зда работ,ут, тя да се свъши до следващата зима. За един меморандум е важдо да оставим отворена врата като Турчия, Молдова, Украйна, могат да бъдат част от тази инициатива.

ѝизправени сме предз големи проблеми, голяма криза и ние сме отговорът. Благодаря на Росен..

В словакия двупосочен капацитет с всички 

Хирман 

Благодаря на българските приятели, за организирането на това важно събитие. Ясен политически сигнал, че сме готови да създаден един нов коридор за доставки на природен газ от азербайзджан. Видяхме уязвимостта на енергийните доставки, регионът изпитва трудности, защопо зависи от доставките на руски газ и по 1 маршрут. Намялаване на завикимостта е в съответствие с нашите национални политики, Невазимисими от газ от Руската федерация.