500 млн. лв. от различни фондове могат да бъдат използвани за изграждане на спортна инфраструктура.

Държавата подкрепя спорта, той е ключът към една здрава нация със силен дух, за да развиваме нашите деца и те да са бъдещите шампиони на България. Това каза министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по време на форума „Държавата в подкрепа на спорта – нови възможности“. Той се организира от Министерството на иновациите и растежа и Министерството на младежта и спорта.

В него участие взеха президентът Румен Радев, както и министерствата на електронното управление, регионалното развитие, здравеопазването и образованието.

 „Общото между нас е нашата грижа и заинтересованост към спорта. В Министерския съвет министър Лечева създава същият ред и дисциплина, дух и мобилизация – всички сме се обединили около нея и сваляме мишените“, заяви министър Пулев. Той разказа, че при първоначалните разговори, инстинктивно било заявено, че няма средства за спорта, тъй като няма европейски програми, насочени нарочно към него. Но се оказало, че с креативност са се намерили средства, ако спортните федерации кандидатстват с представители на бизнеса или общини.

Така подходящи са палитра от финансови инструменти от Фонда на фондовете, Фонд „Флаг“, Фонд за регионално развитие, ББР. През следващия програмен период те ще управляват близо 500 млн. лв. под формата на финансови инструменти, след подписване на финансовите споразумения с отделните ведомства – възможностите за кандидатстване ще се отключат през втората половина на годината. Тази година 40% от инвестиционните средства по тях ще се предоставят под формата на грантове.

"Едно от най-големите предизвикателства пред федерациите е тежкото състояние на спортната инфраструктура, много трудно се намират възможности само през бюджетните средства, затова насреща са европейските фондове и плана за възстановяване. Трябват ефективни технологии, за да понижим сметките, федерациите и общините да имат съоръжения и ефективно разработени енергийни планове", призова спортната министърка Весела Лечева. 

Весела Лечева - министър на младежта и спорта
Весела Лечева - министър на младежта и спорта

Тя благодари за подкрепата на целия кабинет и на президента. И подчерта, че макар че масовият спорт е изключително важен елемент, той не може да съществува без елитния – няма как да мотивираме децата да са активни в тренировките без мотивацията на нашите олимпийски шампиони. Без иновации и технологии няма как да се случат спортни постижения - не може само с талант.

Всички знаем проблемите в спорта - липсват средства, знаем за какво се пропиляха. Незавършени стадиони, спортни зали, липса на салони за физкултура - знаем за фирми, които само усвояват пари, а големи спортни съоръжения пустеят. Тези проблеми очерта президентът Румен Радев.

Президентът Румен Радев по време на форума
Президентът Румен Радев по време на форума

Но подчерта, че средства всъщност има. Но трябва да се дава информация - така, както направи министър Пулев и обиколи цяла България, направи масови срещи с бизнеса и разясни какви са възможностите и как да стигнат до него. Така от 3 подадени заявки, когато Пулев застъпи, сега станаха над 4 хил. и вече започват да получават финансиране и повярваха, че държавата работи и мисли за тях, подчерта Радев.

"Бъдещето ще бъде все повече жестока конкуренция между държавите и ще успяват тези, които градят младите хора да бъдат психически и физически устойчиви, да имат морални и физически качества и ценности, които се градят именно в спорта. Не може да залагаме само на инфраструктура, иновации и инвестиции, трябва да мислим отговорно за пълноценното развитие на младите.

Министърът на електронното управление Георги Тодоров покани всички спортни федерации да се възползват от технологичната готовност на ведомството за цялостна дигитализация. 

Развитието на ученическия спорт заема важно място в политиката на МОН, сега показваме че спортът е приоритет на държавата като цяло. Физическата култура на децата е важна не само за професионалния спорт, но и за здравето на нацията и за просперитета на икономиката и държавата, категоричен беше образователният министър Сашо Пенов. Той припомни, че МОН миналата година стартира програмата „Заедно в изкуствата и спорта“, в която от есента вече са се включили 50 хил. ученици, сформирани са 1900 училищни отбора в 900 училища в страната. Проектът на програмата за тази година е за обществено обсъждане, като целта е да могат повече деца да съчетават ученето със спортните занимания. Те не си пречат, а могат да се съчетават успешно и това допринася за развитието на отговорност, дисциплина и работа в екип, подчерта Пенов. „В училищата има изградена физическа среда, но не достатъчна – предстоят ремонти на салони и площадки. Но за нас приоритетна задача е да включим децата в масовия спорт. Искаме той да се развие и в университетите“, допълни още министърът.

"Ако инженерната инфраструктура е кръвоносната система на държавата, спортът е сърцето. Тук сме да помогнем за подобряване на инфраструктурата и ще съдействаме да се определи какво и как да се проектира и строи. Имаме средства и ще направим всичко възможно да дадем финансиране", обърна се към спортните федерации и министърът на регионалното развитие Иван Шишков.

По линия на Фонда на фондовете се осигуряват финансови инструменти по програма „Развитие на регионите“ в размер на 462 млн. лв. за инвестиции за градско и регионално развитие, включително и за спортна инфраструктура. Финансирането може да е до 39 млн. лв., от което 40 % - с безвъзмездни финансови средства. Те могат да се използват за всякакви инвестиции в общините, включително и за спортна инфраструктура и оборудване за масов спорт, спортни площадки и спортни съоръжения в училища. Нужен е бизнес план, дългосрочно и устойчиво ползване на съоръжението, осигурен достъп за масов спорт, както финансова жизнеспособност на инвестицията.

Досега по Оперативна програма „Региони в растеж“ са финансирани 6 проекта за 58,2 млн. лв., а по инициатива JESSICA са финансирани 6 проекта на стойност 23,7 млн. лв. По ОПИК 2014-2020 са финансирани 7 стартъпа – компании със спортна насоченост за 2 123 908 лв.

По линия на програмите към Министерството на иновациите могат да се подкрепят федерации, клубове и предприятия в областта на спорта, ако те имат стопанска дейност. По програмата за конкурентоспособност вече може да се кандидатства за изграждане на ВЕИ мощности с батерии за локално съхранение на енергия за собствено потребление. Срокът за подаване на проекти е 15 май. Други подходящи за спорта мерки са за разработване и внедряване на иновации в предприятията, разясни Илияна Илиева – главен директор на дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“.

Зам.-министърът на регионалното развитие Ангелина Бонева пък поясни, че по програмата „Развитие на регионите“ има 1 млрд. лв. за градско и 2,5 млрд. лв. за интегрирано развитие. По програмите за безвъзмездно финансиране могат да кандидатстват всякакви проекти, включително за изграждане на спортни съоръжения и площадки.

Министър на регионалното развитие и благоустройство Иван Шишков
Министър на регионалното развитие и благоустройство Иван Шишков