В деня на Европа- 9 май, властта- изпълнителна, законодателна и местна, бизнесът, синдикатите, работодателите, представители на потребителите, препотвърдиха че са „за“ бързото приемане на еврото у нас.
Повече от три часа продължава дискусията на тема "Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към еврозоната". Та е организирана от Икономическия и социален съвет. Гости от Хърватия и Латвия ще споделят съседски опит по практическото въвеждане на общата европейска валута.
Председателят на парламента Росен Желязков обеща, че депутатите ще приемат законодателството, което гарантира приемането на еврото. Той подчерта, че въпросът за еврото е дълбоко политически. „Мисля, че в България има достатъчно сериозни аргументи и сериозно мнозинство от гледна точка на политическата конструкция, която дава увереност, че ако изпълним всички критерии, ще можем да се похвалим със завършването на евроинтеграционните процеси, израз на които е приемането на еврото“, смята той.
Вицепремиерът Атанас Пеканов призова да се превърнат негативите от забавянето в позитиви. „Щастлив съм да видя представители на всички ключови институции в страната, по този начин можем да уверим българските граждани, че институциите гледат в една посока", каза той. Той призова да се използва забавянето с една година, за да се превърне в позитив и да обясним на хората и на бизнеса какви са ползите и защитните механизми от приемането на еврото. Това е национално значима цел, за която ни е нужна ясна и точна информация, която да стигне до всеки български гражданин, каза той. И бе категоричен, че подготовката за приемането на еврото не е спряла.
В анализ на Института за икономическа и социална политика се посочва, че приемането на общата европейска валута ще подобри инвестиционната среда и ще увеличи експортната насоченост, и ще има по-голяма ефективност на пазара на труда и високи нива на икономическа активност. Целта от приемането на общата валута е конвергенция, сближаване до най-развитите икономики, по-висока икономическа активност, заетост с устойчиви и добре платени работни места. Това ще спести разходи на страната, ще подобри инвестиционната среда и ще стоим по-силно на картата на света в една силно турбулентна среда, и ще стоим там, където се вземат решения. Подготовката за приемането на еврото не е спряла, увери Пеканов.
Синдикатите в България винаги сме били за влизане в Еврозоната, увери президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България. „Знаем, че инфлацията в България е малко по-специфичен фактор и той ни препъна да влезем от 1 януари 2024 г. в еврозоната, коментира президентът на КНСБ. Димитров бе категоричен, че България трябва да почерпи от опита на Хърватия и Прибалтийските държави по отношение на Еврозоната. Той изрази надежда да приемем еврото в началото на 2025 г. и минималната работна заплата да бъде поне 500 евро, а средната - поне 1000 - 1100 евро.

Дискусията продължава- очаквайте продължение

Росен Желязков
Росен Желязков
Атанас Пеканов
Атанас Пеканов
Нина Стоянова
Нина Стоянова
Пламен Димитров
Пламен Димитров