След три години ограничения в пътуванията, когато пристигнеш в Китай, виждаш, че страната живее в бъдещето повече от когато и да е било! – това е мнението на българо-гръцка делегация от асоциациите за индустриално сътрудничество с Китай, пише радио Китай.

Делегация на Българо-Китайската Камара за индустриално развитие, съвместно с колеги от Гръцката Бизнес Асоциация за сътрудничество с Китай, бе на посещение в няколко провинции  на Поднебесната в началото на месец май.   „Това е нашият нов подход, при новите условия, след почти тригодишните пандемии ограничения - с обединени усилия, съвместно да проучим възможностите за партньорство с китайските водещи производители на електромобили и компоненти за инсталации за възобновяема енергия”, казва за КМГ председателят на Българо-китайската камара за индустриално развитие г-жа Десислава Дончева, която е инициатор и ръководител на смесената делегация. 

В. Г-жо Дончева, разкажете ни моля по-конкретно какви предприятия и компании посетихте, какви разговори проведохте и какви са впечатленията – и на българската и на гръцката бизнес делегация?

Дончева: Най-големият вътрешен пазар на света е станал още по конкурентен, ако наблюдаваме скокът на продажбите и оборотите на дребно през последния месец. Първите ни посещения и срещи бяха в централите на Лонги и BYD. Лонги е вторият по големина производител на фотоволтаици в света. Впечатляващо беше посещението ни в един от заводите за производство на фотоволтаичните модули, който е изграден през миналата година с най- модерно производствено оборудване и дигитално управление. С ръководството обсъдихме политиката на Лонги за партньорство в Европа и възможностите за сътрудничество с фирми от България и Гърция. Експертите на Лонги са привлечени и от географските условия за реализиране на иновативни решения на Балканите. Екипът не крие, че силата на Лонги са внедрените иновации в производството на продуктите. А иновациите са плод на научна и  развойна дейност на самия завод.

Един от водещите производители на хибридни коли и електромобили в Китай - BYD ни представи новите си производствени помещения. Само заводът в Сиан произвежда по една кола на минута. Работи се на две смени, т.е. дневно се произвеждат по 960 коли.

Направените инвестиции за оптимизиране на производствения процес са впечатляващи. Политиката на централното правителство за подкрепа на крайният купувач чрез данъчни облекчения през лятото и есента на 2022 вдига ръста на продажбите и поръчките. Статистиката сочи, че половината автомобили в големите китайски градове, са вече от клас „нова енергия“. Инфраструктурата за зареждането им на национално ниво е завидно добре изградена и никой не се притеснява, че няма да има къде да си зареди батерията на колата. Зарядни станции, включително и такива на соларни батерии са инсталирани пред всички административни сгради, заводи, технологични или индустриални паркове, бензиностанциите и къде ли още не.

В. Като ръководител на делегацията и като бизнес-дама, добре запозната с възможностите и на Китай, и на България, и на Европа, кажете моля какво е мнението Ви за бъдещото сътрудничеството между Китай и страните от ЦИЕ и в кои направления?

Д.Дончева: Това, което прави впечатление е, че Китай изнася в чужбина производствата си с по-ниска добавена стойност. Но тези, които носят висока добавена стойност и особено високотехнологичните се разширяват и увеличават производствените си капацитети.

Един пример за това беше посещението ни в завода на Шакман (Shacman heavy -duty industry trucks) за тежкотоварни камиони отвори възможности за сътрудничество в няколко направления. Производствения капацитет засега е  по един камион на ден. Интересът на ръководството е насочен към намирането на партньори в Централна и Източна Европа.

Посещенията бяха организирани на високо ниво от търговските структури на град Сиан (Xian) с изключителното съдействие на бившия търговски консул на Китай в София – г-н Яо, който ни помагаше професионално по време на всяка среща.

Следващия гигант на хибридите и електрическите автомобили, който посетихме беше Джийли (Geely cars). Всеки модел на Джийли се произвежда в отделен завод и има отделна маркетингова политика. Ние бяхме в най-новият- заводът за Зийкр (Zeekr)- и това е наистина „завод от бъдещето”!  Убедихме се в комфорта и качеството на автомобилите от тест драйва, който ни беше организиран. И наистина твърдението, че това са китайските мерцедеси, не е преувеличено!

Искам да подчертая, че всички нови модели, иновативни и технологични модернизации, изградените нови фабрики – всичко това се е случило през 2021 и 2022. Така китайската икономика се е подготвяла за новата реалност след кризата. През 2023 автомобилната индустрия на Поднебесната отново ще бъде важната част в процеса на растеж на икономическите показатели.

Отзивчивостта, любезността и  желанието за преговори, конкретиката на обсъжданите въпроси и теми, всичко това показа, че китайските предприемачи искат да  работят с Европа и предлагат двустранно печеливши модели  на сътрудничество.