Истинският “сух таратор” има доста по-кратка трайност от масово разпространения продукт и след няколко дни се разслоява

Прословутата салата “Снежанка” по родните магазини отдавна няма нищо общо с оригиналната. Тя е типичен пример за сглобен, измислен продукт, каза д-р Сергей Иванов пред “24 часа” от Центъра за биология на храните към СУ “Св. Климент Охридски”. Той е ръководил екип за изследване на този продукт, което установи преди време, че само в 3 от общо 14 такива продукта на пазара има прецедено кисело мляко, както огласи Българската асоциация “Активни потребители”.

И въпреки че цеденото мляко липсва в почти всяка опаковка от този вид салата, продажбите ѝ се увеличават, а българинът все по-често избягва да си приготвя домашна и си взема готова от магазина. Тук възниква въпросът дали с времето не забравихме нейния истински вкус, или по-скоро свикнахме с това, което ни се предлага, без да обръщаме внимание на качеството.

“По принцип всички знаем от какво се прави млечната салата, проблемът е, че

никой не спазва никакъв стандарт

Тази, която се произвежда днес, няма нищо общо с вкуса, който ние познаваме”, казва д-р Иванов. По-възрастните знаят, че млечната салата е традиционно българско ястие, което мнозина наричат сух таратор.

Навремето се е правила само с намачкан хляб, оцет и краставици. За празниците обаче се е приготвяла с цедено кисело мляко и с осолени кисели краставички, като главно се е поднасяла през зимния сезон. Постепенно “Балкантурист” оформя съвременната вариация на студеното предястие.

Промяната във вкусовите качества на салата “Снежанка” д-р Сергей Иванов си обяснява с това, че използването на цеденото мляко

изисква много ръчен труд

и затова производителите предпочитат да го замества с каквото сметнат за добре. Най-често е комбинация от палмова мазнина, в която се слагат различни видове емулгатори, млечен протеин, нишесте.

“Всичко, което се сетите, само не и мляко. Добавя се и млечен протеин, нещо подобно на сухото, но много по-зле. Това нещо се забърква, овкусява се, слага се в една бъркалка и няма необходимост от ръчен труд и чакане. Така

използваните суровини излизат много по-евтино

Към тази смес се прибавят краставици, пакетира се и е готова да се продава на пазара, с доста дълъг срок на трайност - поне няколко седмици", пояснява Иванов.

По традиционна рецепта обаче “Снежанка” се прави с цедено кисело мляко, пресни или кисели краставички, чесън, копър и смлени орехи. Сходна е до гръцката дзадзики, турската джаджък и на подобни вариациии в сръбската и други балкански кухни. Такъв вид салата приготвят и в Полша. Разликата е, че там се използва и сметана.

Същевременно д-р Иванов е на мнение че тази изкуствена рецепта, която се предлага в момента у нас, е сериозно разпространена и често дори предпочитана. Той твърди още, че в началото производителите си признавали използваните съставки, като ги обозначавали на етикетите, но сега си позволявали да хитруват и не изписвали точните примеси.

“Забелязвам, че ако предложиш на един човек истинска салата и такава от магазина, масово ще предпочетат купената. Вкусът е нещо, което се възпитава. Когато свикнем да ядем едно нещо, после си търсим него, независимо какви боклуци ядем. Това е един неприятен парадокс”, каза още биологът и поясни, че всичките тези примеси, които се слагат, за да имитират киселото мляко, са просто един кремообразен пълнеж.

“Палмовата мазнина и нишестето, които се слагат,

нямат нищо общо с хранителните показатели в оригиналната рецепта

Едва ли някой, който иска да си купи протеинов продукт, какъвто по принцип е салатата, иска да яде мазнини”, каза той.

И потвърди, че определено тази, която се продава в магазина, има външен вид и е много подобна на вкус като оригиналната, но лесно може да се познае кога е с истински продукти. Обикновено по срока на годност, който е доста по-дълъг, когато няма мляко. При приготвяне с истинско цедено мляко

след няколко дни продуктът започва да се разслоява,

докато с купените няма такъв проблем.

Проучването на асоциация “Активни потребители” показа, че средно в една готова салата има вложени 3 допълнителни източника на въглехидрати. Във всички търговски марки се откриват захар и царевично нишесте. В 7 от 14 салати са добавени като сгъстители гума гуар и гума касантан. Нито едно от тези влагани съединения не присъства в домашните рецепти за салата “Снежанка”.