Книгата „Отговор на десетте въпроса за „Един пояс, един път“ на проф. Уан Иуей е първата книга, преведена и издадена в България от българското издателство Ханлин, специално по случай годишнината на мегаинициативата. По този повод, за КМГ разговаряме с г-жа Ани Пешева – създател и директор на издателство Ханлин, пише радио Китай.
Г-жа Пешева споделя някои подробности от съдържанието на новата книга на известния професор, автор и на други произведения, свързани с китайската мегаинициатива, в които намират място различни гледни точки на представители не само на Китай, но и на други страни-участнички в проекта.
„Наскоро излезе от печат тази изключително важна и интересна книга, която определено заслужава внимание, казва директорът на издателството пред КМГ. В „Отговор на десетте въпроса за „Един пояс, един път“, проф. Уан Иуей се спира на най-важното от мегаинициативата, стартирала преди 10 години. „Отговор на десетте въпроса за Един пояс, един път” е от най-добрите произведения, написани във връзка с този изключителен мегапроект на китайския президент Си Дзинпин. Тя е написана от Уан Иуей, който е най-авторитетния специалист в тази област. Брилянтният превод е на българската китаистка Александра Ангелова. Уводът към книгата е на известния историк и експерт по китайско-индийски отношения, проф. Тан Джун. За нас е голяма чест да издадем тази книга в България, защото тя е уникална, тя дава ясни отговори на различни въпроси и съмнения относно инициативата „Един пояс, един път“, и ще бъде полезна за всички, които се интересуват и занимават с икономика, международна политика, китаистика и изследвания на съвременен Китай.
В. Кажете ни моля, като издател на тази книга, а и на други, свързани с Китай и неговото възходящо развитие, какво Ви направи най-силно впечатление в книгата на проф. Уан Иуей?
Ани Пешева: Тази книга дава отговори на често срещани въпроси относно „Един пояс, един път“ – въпроси за същността на инициативата, намеренията, рисковете, ефектите и бъдещето:
Ето и няколко примерни въпроса и отговорите им, които авторът дава: „Този проект китайската версия на плана „Маршал“ ли е? Цялата инициатива не е ли твърде преувеличена? Ще доведе ли инициативата до дългова криза? „Един пояс, един път“ противопоставя ли се на международните правила и регулации? Ще има ли негативен ефект върху околната среда? Ще доведе ли изграждането на „Един пояс, един път“ до стратегическа зависимост от Китай? Авторът умело отговаря на всички въпроси и разсейва съмненията за успеха на инициативата, давайки примери, статистически данни и цитирайки световно-признати учени и икономисти.
Важен елемент от книгата е акцентът, който проф., Уан Иуей поставя, а именно: „Ако искаш да забогатееш, първо прокарай трасета; за да забогатееш бързо, прокарай магистрали; за да забогатееш светкавично, свържи се с интернет; ако искате да забогатеете заедно, изградете път, който ви свързва. „Един пояс, един път“ разрешава провала на пазара и липсата на управление, причинени от неолибералната глобализация, и изгражда нова тип икономика на развитието, при която има налице съдействащо правителство и ефективен пазар“. „Един пояс, един път“ – това е споделена глобална свързаност и отговаря на нуждите за изграждането на по-добър икономически и културен обмен, при който ползите са за всички.
В. Разкажете ни повече за автора на новата книга проф.Уан Иуей?
Ани Пешева: Уан Иуей е един от водещите изследователи на инициативата „Един пояс, един път“ в света. Често го наричат „Господин „Един пояс, един път“. Професор е към катедрата „Жан Моне“ на Европейския Съюз, директор на Изследователския институт по международни отношения и директор на Центъра за европейски изследвания към Китайския народен университет в Пекин. Автор е на множество книги, преведени и публикувани на повече от 20 езика.
Инициативата „Един пояс, един път“ беше стартирана точно преди 10 години. Това е мащабно начинание за сътрудничество, целящо изграждане на нов модел международни отношения, нов модел глобализация, нов модел световно управление, което е печелившо за всички. Конфуций е казал: „Ако човек иска да се изправи на крака, трябва да помогне и на другите да се изправят; ако човек иска да успее, трябва да помогне и на другите да успеят“. Китайската инициатива „Един пояс, един път“ има за цел да помогне на другите държави да постигнат целите, определени от „План 2030“ за устойчиво развитие на ООН. Нека да припомним, че 68% от намаляването на бедността в света се дължи на Китай.