Делът на българските домакинства, които могат да покриват ежедневните си разходи без никакви затруднения, е едва 3,5%. Това показват данни от допълнително проучване на НСИ за първото тримесечие на годината. 19,7 на сто могат да го правят лесно, а 75% изпитват затруднения.

Въпреки отчетения от статистиката ръст на доходите от над 10% през миналата година се оказва, че хората не го усещат. Същото е съотношението относно повишението на средствата - 74,6% са заявили, че нямат такова за последните 12 месеца. С повече пари разполагат 20,1%, а при останалите има намаление.

Заради проблемите с разходите около 1/3 от хората са принудени да ограничават потреблението на енергия за отопление, готвене, осветление,

охлаждане и използването на електрически уреди. А 28,8% от хората, живеещи в градовете, са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия. В селата делът на лицата с ограничения е 37,8%.

Въпреки големия дял на хората, които срещат трудности с разходите, българите се оказват удовлетворени от личните отношения със семейството, приятелите, съседите и останалите. При скала от 0 до 10 хората са дали оценка от 7,2.

Относно финансовото положение оценките за удовлетвореност рязко се влошават,

особено при младите. Този показател все пак леко се повишава през тази година и достига 4,63 при 4,51 през първото тримесечие на 2022 г. За двадесетте процента от домакинствата с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност от финансовото положение е около 6, а за тези с най-ниски доходи е едва около 3.

Цялостната оценка на живота си, която дават българите, е доста умерена. При скалата от 0 до 10 хората са посочили 5,99 като удовлетвореност. За година все пак има повишение и на този показател, макар и само с 0,27 пункта.