Растежът на световното търсене на петрол се очаква да се забави почти до нула през идните години. Високите цени на енергията и опасенията около сигурността на доставките, подчертани от глобалната енергийна криза, ускоряват преминаването към по-чисти енергийни източници, сочат заключенията от най-новия средносрочен доклад на Международната агенция по енергията (МАЕ), посветен на търсенето и предлагането на петрол до 2028 г.
Въз основа на настоящите правителствени политики и пазарни тенденции МАЕ прогнозира глобалното търсене на петрол да нарасне кумулативно с 6 процента между 2022 г. и 2028 г., за да достигне 105,7 милиона барела на ден, подкрепено от силното търсене от нефтохимическия и авиационен сектор.
Въпреки това увеличение, годишният ръст на търсенето се очаква да се свие от 2,4 милиона барела на ден през настоящата година до едва 0,4 милиона барела на ден през 2028 г.
Използването на петрола като транспортно гориво се очаква да намалее по-отчетливо след 2026 г., заради разширяването на сектора на електрическите превозни средства, по-широкото използване на биогорива и подобряването на икономията на горива.
"Преходът към икономика, захранвана от чистата енергия, набира скорост, като се очертава пик в световното търсене на петрол преди края на десетилетието, тъй като напредва развитието на електрическите превозни средства, енергийната ефективност и различни други технологии", коментира Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ.
"Производителите на петрол трябва да обърнат особено внимание на набиращия скорост темп на промяна и да калибрират своите инвестиционни решения, за да осигурят организиран преход", добавя той.
Глобалните петролни пазари все още бавно се пренастройват след три бурни години, в които първо пандемията КОВИД-19, а след това и инвазията на Русия в Украйна, причиниха значителни промени. Глобалното предлагане на петрол може да бъде затегнато през следващите месеци, тъй като съкращенията на производството от страна на алианса ОПЕК+ смекчат подема в световните доставки на петрол. Напрежение на пазарите обаче изглежда ще отслабне през идните години, пише още в доклада на МАЕ.
Очаква се растежът на търсенето в Китай да се забави значително, като този процес ще започне през 2024 г. Въпреки това нарастващото търсене на нефтохимически продукти и силният ръст на потреблението в нововъзникващите и развиващите се икономики ще компенсират спада в развитите икономики.
Глобалните инвестиции по отношение на проучването, добива и производството на петрол и газ са на път да достигнат най-високите си нива от 2015 г. насам, нараствайки с 11 процента на годишна база през 2023 г. до парична стойност от 528 милиарда щ. долара.
Ако се задържи, това ниво на инвестиции би било достатъчно, за да отговори на прогнозираното търсене за периода, обхванат от доклада. Въпреки това, то надвишава количеството, което би било необходимо в свят, който върви към нетни нулеви емисии на парникови газове.
Заключенията от доклада предполагат, че големите производители на петрол поддържат плановете си за изграждане на капацитет, дори когато растежът на търсенето се забавя. Очаква се това да доведе до резервен капацитет от поне 3,8 милиона барела на ден, съсредоточен в Близкия изток, съобщава БТА.
Въпреки това докладът отбелязва редица фактори, които биха могли да повлияят на пазарните баланси в средносрочен план, включително несигурни глобални икономически тенденции, евентуални нови съкращения на добива от ОПЕК+ и политиката на Китай по отношение на рафиниращата индустрия.
Страните производителки на петрол извън алианса ОПЕК+, водени от Съединените щати, Бразилия и Гвиана, доминират при плановете за увеличаване на глобалния капацитет за доставки в средносрочен план, с очакван ръст от 5,1 милиона барела на ден до 2028 г., предвиждат експертите на МАЕ.
Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Ирак водят при плановете за изграждане на производствени капацитети в рамките на ОПЕК+, докато африканските и азиатските членове на организацията ще се борят с продължаващите спадове.