Дори с намалението България все още не отговаря на критериите за еврозоната

Точно две години след като инфлацията у нас и в целия свят тръгна устремно нагоре и цените полудяха, през май в страната за първи има спад, макар и само на месечна база. Той е в рамките на микроскопичните 0,1% и се получава заради поевтиняването на много разнообразни групи стоки и услуги, а не толкова заради сезонните плодове и зеленчуци, които е нормално да поевтиняват през този месец от годината.

През май цените в транспорта са намалели с 2,5% в сравнение с април, билетите за кино, театър и всички видове развлечения- с 3,5%, режийните плащания като ток, вода, парно, газ - с 0,4%, а съобщенията - с 0,3%.

В същото време останалите неща като храни, облекла, лекарства, жилищно обзавеждане и др. поскъпват на месечна база с доста над 1 процент и

всичко това води до намаление на индекса с 0,1%

спрямо април.

Годишната инфлация обаче все още продължава да е двуцифрено число, независимо от очакванията през май да падне под 10%. Индексът за май е 10,1%.

През петия месец на годината много зеленчуци поевтиняват, например доматите, пиперът, краставиците, а също и яйцата, олиото, маргаринът. Въпреки това доматите и краставиците на пазара все още са скъпи и според много търговци краставиците през цялото лято ще са по-скъпи например от розовите домати, защото трудното им отглеждане и дъмпинговият внос са отказали много производители от тях.

През това лято за разлика от миналото

туристическите разходи поевтиняват

За първи път от две години насам пакетните услуги за почивка намаляват цените си със 7,5% на месечна база, хотелското настаняване - със 7,7%, а и придвижването ще е по-евтино, тъй като дизелът и бензинът продължават да поевтиняват. В навечерието на миналия летен сезон положението беше точно обратното, но въпреки това тогава почивките почти достигнаха броя си от рекордната 2019 г., а през това лято се очаква дори да го надминат.

Хармонизираният индекс на цените, който се взема предвид за покриване на Маастрихтските критерии и съответно - за допускането ни в еврозоната, за първи път е под 10%, сочат данните. За май той е 8,6%, но дори с това България технически все още не покрива критериите за присъединяване към еврозоната. За да стане това, хармонизираният индекс трябва да е максимум с 1,5 процентни пункта над средноаритметичния показател на трите страни членки с най-ниска инфлация. В момента това число 2,5%, т.е. България ще отговаря на критериите, когато годишната ѝ инфлация падне под 4%.