В навечерието на лятната ваканция европейската общност на туристическите агенти и туроператорите обсъдиха в Рига опитите на Европейската комисия да преразгледа законодателството за защитата на пътниците и Директивата за пакетните туристически пътувания, предава БТА.
Това съобщи след приключването на срещата на Европейската асоциация на туристическите агенции и туроператорите (ECTAA) в Рига заместник-председателят на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) д-р Даниела Стоева, която същевременно е член на изпълнителния борд на директорите на европейската организация на туроператорите и представлява АБТТА в организацията, съобщиха от Асоциацията.
Идеята като цяло е добра – настоящите правила се преразглеждат, за да се гарантира тяхната устойчивост при мащабни прекъсвания на пътуванията като тези, които се случиха по време на пандемията от КОВИД-19. Затова ECTAA приветства намерението на Комисията да разгледа паралелно правата на пътниците и пакетните пътувания. Тя призова за хармонизиран подход към правата на пътниците и пакетните туристически пътувания, за да се преодолеят недостатъците, наблюдавани по време на пандемията, но също така и за да се установи равнопоставеност в отговорностите по веригата на услугите.
Директивата за пакетните туристически пътувания е най-защитаващото потребителите законодателство в областта на пътуванията. Тя вменява на туроператорите цялата отговорност за осъществяване на пакетните пътувания и гарантира сигурността на платените от туристите суми в случай на несъстоятелност на туроператора, коментират от Асоциацията. В същото време подобна защита все още не е постигната в други части на туристическата екосистема, като например авиопревозвачите, като пропуските в съществуващото законодателство водят до забавяне на възстановяването на суми - факт, установен по време на пандемията.
Въпреки това, след повече от две години дискусии за ECTAA, става все по-ясно, че Европейската комисия възнамерява да предложи по-строги правила единствено за туроператорите, без да въведе едновременно аналогични правила за други участници във веригата като авиокомпаниите, например, посочват от Асоциацията. Нещо повече. Очаква се комисар Рейндерс да обяви ограничаване сумата на предварителното плащане от страна на потребителите до 20 на сто от пълната цена на туристическия пакет. Подобно ограничение обаче няма да се прилага и за авиокомпаниите, когато потребителят закупува само самолетен билет.
Според председателя на ECTAA Франк Оостдам "Комисията си затваря очите за основния източник на недоволството потребителите по време на пандемията. Макар че оплакванията на туристите достигнаха своя връх по време на пандемията, те бяха насочени най-вече към авиокомпаниите. Оплакванията срещу авиокомпаниите при ползване само на авиационна услуга са били 4 пъти повече през 2020 г. спрямо предходната година и 10 пъти повече през 2021 г. от тези отнасящи се за закупени туристически пакети", отбелязва той.
От Асоциацията напомнят, че в случай на пакетно пътуване парите на клиентите са защитени, докато няма еквивалентна защита нито за клиентите, нито за туроператорите, когато авиокомпания, събрала предварително цялата сума за цената на билета, фалира.
Освен това се очаква Европейската комисия да задължи туристическите посредници да възстановяват суми на пътниците в случай на отменен полет още преди да са получили парите от авиокомпанията. Това от една страна създава неравнопоставеност, а от друга ще доведе до допълнителен финансов натиск върху тях. Така, малките посредници по същество ще действат като "безлихвени банки" за големите авиокомпании, коментират от Асоциацията.
"Този развой на събитията е обезпокоителен! Пандемията можеше да послужи като добра възможност за балансиране на правата и задълженията във веригата и да гарантира по-добра защита на пътуващите. Но изглежда, че Комисията не е достатъчно амбициозна. Фокусирайки се върху туристическите посредници, тя избира лесния начин и пропуска целта", коментира Франк Оосдам.