Първи правила за изкуствен интелект в света. Крачката вече е направена от Европейския парламент, който прие план за регулация. Целта е да се наложи глобален стандарт.
В момента трудно бихме могли да кажем дали зад даден текст стои човек или изкуствен интелект. Може ли подобно съдържание да бъде регулирано? Как започва всичко?
През 1997-ма компютър побеждава световния шампион Гари Каспаров в игра на шах. Сега - над две десетилетия по-късно, Европейският съюз има за цел да регулира използването на изкуствен интелект.
„Едно от правилата, които иска да въведе ЕК е, когато бъде създадено едно съдържание от изкуствен интелект, то да бъде разпознаваемо - да има знак някъде, че съдържанието не е създадено от човек, а от приложение“, обяснява Кирил Григоров, зам.-председател на Българската асоциация по киберсигурност.
В списъка е и забрана на използването на изкуствения интелект за биометрично наблюдение, разпознаване на емоции и т.нар. прогнозна полицейска дейност.
„Опасността идва тогава, когато изкуственият интелект ще може сам да се ориентира в енергийната система, да намира точките на захранване - тогава става непредсказуем и опасен. Но Илън Мъск казва, че няма да стане скоро“, твърди пред bTV акад. Чавдар Руменин от Института по роботика към БАН и директор на Център за компетентност КВАЗАР.
По думите на журналиста и програмист Георги Караманев голяма част от работата на медиите може да бъде поета от изкуствения интелект. „Въпросът е какво и колко искаме да му делегираме. Изкуственият интелект ще се научи скоро да ни чете мислите. Човешката свобода и човекът може да оцелее, ако подходим адекватно към темата“, твърди той.
Европейският съюз си постави за цел законът да бъде напълно готов и приет до края на тази година. Въпреки това ще влезе в сила най-рано през 2026-а.