Въпреки поредицата от сътресения, през 2022 г. международната роля на еврото остана устойчива. Еврото е запазило позицията си като втората по важност валута в световен мащаб през миналата година. С тези думи президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард коментира заключенията от 22-рия годишен преглед на международната роля на еврото. Докладът, изготвен от ЕЦБ и публикуван днес на страницата й, представя преглед на използването на общата европейска валута от жители на страни извън еврозоната.
През 2022 г. избухна войната на Русия в Украйна, засилиха се икономическите санкции и значително се увеличиха геополитическите рискове – всичко това носеше потенциални последици за международната валутна система. Въпреки това, делът на еврото в различните показатели за използване на международна валута, продължава да бъде средно около 20 процента, посочва Лагард.
Според нея тази устойчивост беше забележителна в контекста на нарастващия инфлационен натиск в световен мащаб. Той бе отчасти заради свързаните с войната увеличения на цените на енергията и храните, което доведе до по-строги парични политики в големите икономики и по-високи лихвени проценти при основните международни валути, обяснява президентът на ЕЦБ.
Предстоят обаче стъпки по наблюдението на еврото и ролята му като международна валута. В тазгодишния доклад експертите на ЕЦБ се фокусират върху бъдещето на международната валутна система след нахлуването на Русия в Украйна.
Засега данните не показват съществени промени в използването на международните валути, заявява Лагард, но и алармира, че те предполагат, че статутът на международна валута не трябва да се приема за даденост.
Тази нова среда увеличава тежестта върху европейските политици да създадат условия за процъфтяване на еврото. Неговата международна роля се подкрепя основно от по-задълбочен и по-завършен Икономически и паричен съюз. Това включва напредък и по Съюза на капиталовите пазари, в контекста на стремежа към стабилни икономически политики в еврозоната, казва още Лагард.
Евросистемата подкрепя тези политики и подчертава необходимостта от допълнителни усилия за завършване на Икономическия и паричен съюз.
По-нататъшната европейска икономическа и финансова интеграция ще бъде от основно значение за увеличаване на устойчивостта на международната роля на еврото в една потенциално по-фрагментирана световна икономика, завършва коментара си президентът на ЕЦБ.
Данните от доклада разкриват още, че делът на еврото в световните официални наличности на валутни резерви се е увеличил през 2022 г. с 0,5 процентни пункта - до 20,5 процента, взимайки се предвид постоянни обменни курсове. Спрямо текущите обменни курсове делът на еврото остава като цяло стабилен, намалявайки с около 0,1 процентен пункт.
Същевременно делът на щатския долар е намалял с повече от 2 процентни пункта, докато делът на юана е останал без съществена промяна.
Еврото e била втората най-активно търгувана валута на световните валутни пазари след щатския долар. Делът на еврото в глобалните валутни сетълменти се е увеличил леко през 2022 г., достигайки почти 38 процента през четвъртото тримесечие на 2022 г. Спрямо същия период на 2021 г. това представлява увеличение с почти 3 процентни пункта, измерено при постоянни обменни курсове.
Делът на щатския долар обаче е намалял с повече от 6 процентни пункта, въпреки че той е останал водещата валута в глобалните валутни сетълменти – участвайки в почти 90 процента (сборът от процентите на еврото и долара надхвърлят 100 проценти пункта, защото при конвертиране винаги участват две валути, бел, ред.) от всички сетълменти през четвъртото тримесечие на 2022 г., пише БТА.