- Сделки са разрешени вече с общини и частни фирми
- Отпада възможността собственик сам да посочва цената
Близо 3000 декара гори се очаква да станат държавни през настоящата кампания, която започна през 2022 г., но сделките ще се довършват по нови правила.
С последната заповед на Явор Гечев като министър на земеделието в служебното правителство се даде право на държавните горски предприятия да изкупуват гори не само от физически лица, а и от общини и фирми. Според данни от ведомството
най-скъпа се оказва иглолистната гора в района на Смолян,
която стига до 2550 лв. за декар. От министерството обаче уточняват, че цените варират в широки граници поради разнообразието на дървесния състав, възрастта и състоянието на горите.
След приключване на кампанията държавните предприятия ще публикуват на интернет страниците си информация за всички купени имоти.
Целта на новите правила е да се увеличат държавните горски територии. Затова и отпада кампанийният прием на заявления от собственици и те могат да се подават целогодишно, а ще се разглеждат на всеки три месеца. Отменено е и класирането по зададени критерии, като с предимство ще са имоти, граничещи с държавни горски територии, със защитни и специални функции и имоти на физически лица.
За горите, собственост на общини, предимство при изкупуването ще се дава на тези, в които преобладават стари гори, за да бъдат опазени.
Няма да има изискване за минимална площ на имота,
който собственик ще предлага, посочиха още от земеделското министерство. В предишната кампания например максамалната големина в една сделка е била намалена от 50 на 30 декара, за да може да се купуват и по-малки гори. Отпада и възможността притежателят сам да определи каква цена иска, а след това да минава оценител и продавачът да избира цената, най-близка до неговата.
Според новите изисквания при подаване на документи стойността на гората ще се определя на базата на оценка, направена от правоспособен независим оценител, а разходите са за сметка на купувача – съответното държавно предприятие. Продължава да е в сила правилото, че се изкупуват само цели имоти и не могат да са предмет на сделка техни идеални или реални части. Няма да се закупуват гори от собствениците, които са получили отказ в последните 12 месеца.
Средствата за закупуването на гори се осигуряват от целевия фонд, който акумулира приходи от дейността на горските предприятия. Към този момент
общата площ на горските територии в страната е 3 955 790 хектара
От тях 3 073 379 са държавни. 2 889 748 хектара са горите, управлявани от държавните предприятия. 172 362 са територии, стопанисвани от МОСВ, и 11 269 са предоставени за управление на учебни горски стопанства.
Горите, които не са държавни, са общо 882 411 хектара. От тях 441 858 са собственост на общини, 381 068 се притежават от физически лица и 59 485 са на юридически лица, в това число и на религиозни организации. От министерството уточняват, че с направените изменения се цели към държавните територии да бъдат присъединени малки горски имоти , чиито собственици не могат да ги стопанисват. Тези територии най-често били на физически лица и разпокъсани, което пречи да бъдат опазени и добре поддържани. Затова от земеделското министерство обясняват, че ефектът от новите правила се очаква да бъде положителен, тъй като изкупуването от държавата на тези имоти ще позволи да бъдат обединени и да се осигури природосъобразно и планово стопанисване.
Създавал се и баланс между площите, които се изключват от горските територии поради промяна на предназначението им и се компенсират със закупуването и приобщаването на нови горски територии.
Освен това занапред новите правила предвидат, че държавата може да купува гори по всяко време, няма да се обявява срок, в който може да се подават заявления от частните собственици.
Три пъти имаше кампании досега
Три кампании е имало досега за изкупуване на гори от държавата. Те се проведоха през 2016, 2020 и 2021 г. През тяхното време са финализирани сделки за закупуване на общо 832 частни имота в горски територии с площ 4253 дка. Похарчените пари са 3.168 млн. лева.
Правилата при предишните кампании се различаваха с това, че се определяше срок, в който собствениците на гори могат да подадат заявление за изкупуване. Например през 2020 г. това можеше да се направи до 15 януари. В следващата година кампанията стартира на 4 февруари и имаше срок за подаване на заявления до 7 май.
След това се чакаше оценители да определят стойността на частните гори. Ако собственикът предлага по-висока цена от тази на оценителите, сделки не се сключваха.
Имотът трябва да граничи с държавни гори. Най-много точки получават имотите с площ между 1 и 10 дка или пък тези с в защитени зони.
В момента върви четвъртата кампания. Тя бе обявена на 1 юни 2022 г. със срок за подаване на заявленията до 15 септември. При стартирането на кампанията бе обявено, че държавните горски предприятия няма да купуват гори, които са били предмет на покупко-продажба или замяна през последните 3 години.
В досегашните изкупувания държавата всеки път е увеличавала заделените пари за сделките. През 2016 г. например бяха купени около 1000 хектара за 600 000 лева. Четири години по-късно бяха заделени 1 милион лева. За последните две години сумата е удвоена и за всяка от тях са отпуснапи по 2 млн. лева.
Сегашната кампания се очертава да бъде и най-голямата по изкупени площи, която почти ще се равни на сключените сделки общо в предишните три.