Вицепрезидентът и член на Управителния комитет на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) Лиляна Павлова призова за повече инвестиции в технологии за прехода към зелена икономика
„Ако искаме преходът към зелена икономика да е успешен, трябва да има повече инвестиции в развойна дейност и иновации, защото към момента 50% от технологиите, с които да постигнем въглеродната неутралност липсват или са в тестова фаза“, съобщи Лиляна Павлова. По думите й има много пречки пред бизнеса като бюрократична тежест и липсата на добро законодателство, както и липса на достатъчно стимули към компаниите, за да инвестират в зелена енергия.
„Темата за декарбонизацията, енергийната сигурност и независимост става все по-актуална и не можем да направим стъпка назад. Ако Ковид пандемията почти насила ни накара да засилим инвестициите в дигитализацията, войната в Украйна доведе до риск на доставките, скок на цените и това, наред с климатичните промени, я наложи повече“, каза Павлова, която участва в Софийския икономически форум ІV. „За нас е важно чрез инвестиции да подкрепим зеления преход и декарбонизацията“, посочи тя. ЕС прие законодателство, съгласно което ще постигне въглеродна неутралност до 2050 г.
„Три са бариерите пред бизнеса, за да инвестират спокойно, като има и четвърта, която си остава валидна за Централа и Източна Европа“, отбеляза Павлова.
Като първа тя очерта несигурността. На второ място е липсата на висококвалифициран и нискоквалифициран персонал, който да работи в сектора. На трето са увеличените цени на енергията.
„Типично за Централна и Източна Европа, което е на четвърто място, е липсата на добра инфраструктура – транспортна, екологична и енергийна“, каза вицепрезидентът на ЕИБ.
Тя добави, че са разработени единни банкови стандарти какво означават зелените проекти, а ролята на ЕИБ е да поеме риска, за да могат търговските банки да отпускат по-лесно финансиране за бизнеса.
Делфийският икономически форум организира в София на 27 юни 2023 г. Софийски икономически форум IV, който се провежда в София Хотел Балкан. Събитието цели създаването на широка платформа за диалог и комуникация.