Националната програма от 2016 г. не е спряна официално, търси се начин общините да помогнат

Има шанс да бъде изпълнено санирането на 52 блока, които са одобрени по старата програма, но за тях парите на стигнаха. Това става ясно от отговор на министъра на регионалното развитие Андрей Цеков на питане на депутата от ГЕРБ Николай Нанков. Нужните 46 млн. лева ще бъдат предвидени в бюджета на МРРБ за 2024 г.

Проблемът с въпросните 52 жилищни блока възникна, независимо че вече са сключили договори. Главоломното повишение на цените на строителните материали обаче “изяде” парите за тях. За да могат все пак собствениците на жилища в тези блокове да оправдаят вложените до момента усилия, които никак не са малко, и да се възползват от финансиране по новата програма по националния план за възстановяване, служебният министър на регионалното развитие Иван Шишков реши да прекрати действието на предходната програма.

Мотивът му беше, че по правилата

не се допуска двойно финансиране,

т.е. не може едни и същи дейности да се финансират от два различни източника.

А това щеше да се случи, ако тези 52 сгради кандидатстват по текущата програма, а старата продължава да действа, независимо че пари по нея вече няма. Защото подготвителните дейности за тези блокове вече са извършени – те са обследвани, съставени са технически проекти и работата е стигнала до избиране на фирми изпълнители на санирането. Процесът е спрял, само защото по старата програма не достигат 46 млн. лв. за извършване на санирането на въпросните 52 блока.

Стопирането на предходната национална програма започна на 23 май с обществено обсъждане на проект за прекратяване на постановлението от 2016 г., с което е започнала.

Но по първия етап на текущата програма

заявленията се приемаха до 10 май

Така на собствениците на жилища във въпросните 52 блока не им остава нищо друго, освен да кандидатстват за втория етап по националния план за възстановяване, в който безплатното финансиране е 80%, т.е. те трябва да доплатят 20% от средствата.

Николай Нанков посочва, че в приемните на редица депутати постъпват много оплаквания и въпроси от собствениците на апартаменти в тези 52 блока, които са от цялата страна, като

част от хората са готови да подадат съдебни искове срещу МРРБ

Проверката на “24 часа” показа, че казусът в действителност е още по-заплетен. Първо, действието на предходната програма все още не е спряно официално, тъй като минималният срок за обществено обсъждане е 30 дни. Този срок изтече на 23 юни, но сега трябва новото ръководство на МРРБ да внесе в правителството проект за прекратяване на постановлението от 2016 г.

“Това все още не се е случило. Ние първо се стремяхме да има откритост и трябваше да изчакаме 30-дневния срок, така че в момента

събираме и обобщаваме всички становища

от общественото обсъждане”, каза пред “24 часа” зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева, която бе зам.-министър и в последното служебно правителство на Гълъб Донев.

По нейните думи няколко от въпросните 52 блока са успели все пак да се вместят и са кандидатствали до 10 май по текущата програма за саниране. Независимо че интересът към програмата е огромен и са събрани предложения, надхвърлящи четири пъти финансовия ресурс, кандидатите, останали от старата програма, имат големи шансове, тъй като те са готови с част от подготвителните дейности.

“Знам, че тези хора могат да предявsт всякакви претенции към нас като ведомство, но все пак по старата национална програма бюджетът не е отпускал пари почти от две години насам. Затова обмисляме две възможности – да се пренасочат пари от бюджета на МРРБ, предназначени за други дейности. Другата възможност е съответните общини

да инвестират в довършването на целия процес по санирането,

за което ние като ведомство поемаме ангажимента да пренасочим средства от други дейности”, каза тя.

Министерството на регионалното развитие тепърва ще трябва и да отсее сградите, които ще получат финансиране на новата програма. По нея има предвидени 1,13 млрд. лв. за саниране, които са достатъчни за 900-1000 жилищни блока. Подадените заявления обаче са от 3088 сгради, като финансовият ресурс за всички тях би бил към 4 млрд. лв. Поради това ще се прави оценка кой от проектите ще получи пари и кой ще отпадне.