В Ирландия е най-малък делът на хората, които живеят в лишения

Близо 45% от българите рядко си позволяват консумацията на месо и риба, показват данни на Евростат, публикувани на сайта на статистическата служба в понеделник.

Според тях през миналата година в България са най-много хората, които пестят от храна. След това са Румъния и Словакия. Най-малък е делът на тези, които живеят в лишения, в Ирландия - там едва 5% от жителите не могат да си позволят нормално хранене, следват Люксембург и Кипър.

Хората в държавите от ЕС, които не могат да си позволят месо, риба или вегетарианския им еквивалент всеки втори ден, са 8,3%, което е повишение с един процентен пункт спрямо 2021 г. , става ясно още от данните.

Наскоро Евростат обяви също така, че България вече не е най-евтината страна за живот

Румъния ни изпревари, а най-скъп животът се оказа в Ирландия. Сега се вижда обаче, че там хората търпят най-малко лишения. В северната ни съседка стоките и услугите струват с 42,2% по-ниско от средното за Евросъюза, докато у нас плащаме с 41,3% по-малко, сочат данните.

На фона на тази статистика преди месец изследване на НСИ показа, че делът на българските домакинства, които могат да покриват ежедневните си разходи без никакви затруднения, е едва 3,5%. 19,7 на сто могат да го правят лесно, а

75% изпитват затруднения,

като данните са на база първото тримесечие на годината.

Въпреки отчетения от статистиката ръст на доходите от над 10% през миналата година се оказва, че хората не го усещат.

Заради проблемите с разходите около 1/3 от българите са принудени да ограничават потреблението на енергия за отопление, готвене, осветление, охлаждане и използването на електрически уреди. 28,8% от хората, живеещи в градовете, са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия. В селата делът с ограничения е 37,8%.

Въпреки че делът на харата, които изпитват затруднения да посрещат разходите си нормално, е висок, това не е попречило на отношенията им в семейстовото. Те се чувстват щастливи и удовлетворени, като от скалата от 1 до 10 са дали оценка от 7,2.

Оценките за финансовото положение, особено при младите, също не са добри.

Този показател леко се повишава през тази година

и достига 4,63 при 4,51 през първото тримесечие на 2022 г. За двадесетте процента от домакинствата с най-високи доходи средната удовлетвореност от финансовото положение е около 6, а за тези с най-ниски доходи е едва около 3.

Цялостната оценка на живота си, която дават българите, е доста умерена. При скала от 0 до 10 хората са посочили 5,99 като удовлетвореност. За година все пак има повишение и на този показател, макар и само с 0,27 пункта.