Гръцкият премиер обеща да върне и еднократния годишен бонус за пенсионерите

Кириакос Мицотакис има план и пътна карта как гърците да забравят за дълговата криза до края на втория му 4-годишен мандат. Новият стар премиер даде това уверение, докато представяше приоритетите си пред парламента, след като сънародниците му го натовариха да продължи да управлява все още най-задлъжнялата държава - членка на ЕС.

“Твърдо вярвам, че най-добрите дни са пред нас”, заяви лидерът на дясната партия “Нова демокрация”, която си осигури абсолютно мнозинство на предсрочните избори на 25 юни. Той предупреди: “Не обещавам чудеса, а единствено усилена работа”, но убеди, че “греховете от миналото ще бъдат преодолени”. Мицотакис посочи, че осигурените от избирателите 158 места от общо 300 в гръцкия парламент се възприемат от него и министрите му като зелена светлина за бързо провеждане на решителни реформи. Левицата от “Сириза” наистина претърпя такава покъртителна загуба на вота, че Алексис Ципрас подаде оставка като партиен лидер.

Шефът на новото гръцко правителство се закани преди всичко да

тласне нагоре икономическия растеж

и така да осигури по-добър живот на населението и да го защити от галопиращите цени. Той обеща на пенсионерите да им върне еднократния годишен бонус, а работещите възрастни да получават занапред пълното си възнаграждение, а не орязаното с 30%. На всички останали гарантира покачване на заплатите средно с 25% в следващите 4 години, като минималната трябва да скочи от 780 на 950 евро. В същото време социалните осигуровки ще бъдат намалени с 1%.

Специална данъчна политика визира семействата с деца, които са най-тежко ударени от поскъпването на живота. От догодина прагът на необлагаемия минимум за тях ще се повиши с 1000 евро. За самоосигуряващите се гърци бизнесданъкът ще намалява прогресивно.

Това, с което гръцкият премиер успя да изненада положително чуждестранните наблюдатели обаче, бе намерението да бъдат

предсрочно изплатени 5,3  млрд. евро от двустранните

дългове

към държавите от ЕС, дължими през следващите 2 години, както и до края на годината да бъде възстановен инвестиционният рейтинг на страната. Гърция го изгуби преди 13 г. и бе единствена в еврозоната с рейтинг “боклук”. Тази стъпка би върнала окончателно доверието на инвеститорите и би било символичен момент за страната. “Става дума за ангажимент към инвеститорите. Не само за управление, не само за игра в защита, а за истинска промяна”, обяви Мицотакис пред депутатите. Той посочи, че в крайна сметка до края на 2027 г. дългът трябва да намалее до 140% от БВП при 170% през 2022 г. и 206% през 2020 г. 

Агенция “Блумбърг” припомни, че инвеститорите вече са се върнали към гръцките облигации тази година с очакване, че страната ще си възстанови инвестиционния рейтинг, и така те са се превърнали в най-добре представящите се в развитите икономики. Това означава намаляване на разходите за обслужване на дълговете на страната до такава степен, че сега Атина плаща по-малко, отколкото Италия, въпреки че дългът на Рим е смятан за по-сигурен от рейтинговите агенции. “Вече се представяме така, сякаш сме страна с инвестиционен рейтинг, но ни трябва официално потвърждение от рейтинговите агенции”, заяви Мицотакис.

В интервю за “Блумбърг” правителственият лидер съобщи новината, че в началото на 2024 г. ще има голямо събитие и то е първоначалното публично предлагане на 30% от международното летище в Атина. “За първи път има реален интерес от компании да се листват на Атинската фондова борса”, заяви още Мицотакис. 

Сред останалите важни ангажименти на премиера е сериозното увеличаване на използването на зелена енергия и нарастване на гръцкия износ до 60% от БВП при 50% в момента. Безработицата трябва да спадне до 8%, а въпреки мерките е реалистично да бъде постигнат първичен излишък от 2% годишно.

В представянето на приоритетите си гръцкият премиер сложи акцент и на мерките срещу изтичането на данъци и посочи, че вече има напредък посредством електронните трансакции, но това не е достатъчно. Заяви, че правителството има готовност

да преследва всички, които опитват да избягат от

плащането на дължимото,

и да ги принуди да се съобразят с финансовите закони в държавата.

 “Предупреждавам онези, които се чувстват удобно зад една изкривена реалност, която несправедливо прехвърля бремето на гърба на онези, които не могат да скрият доходите си: правителството има волята и легитимността да ви проследи и да ви накара да платите данъците си”, закани се той.

Оздравяването на системите на здравеопазването и образованието ще е друг централен фокус в програмата на кабинета. Правителството ще инициира курсове за подготовка и издаване на сертификати в технологичния сектор, която ще засегне 100 000 души. До 2027 г. броят на експерименталните училища в страната ще се увеличи до 180.

Ще бъде продължена мултимилионната програма за модернизиране на гръцката армия, обеща още десният политик, като намерението е до 5 г. въоръжените сили да се сдобият с 20 изтребителя F-35, с перспектива впоследствие да бъдат закупени още 28. В предишните години Атина прие на въоръжение 24 френски “Рафал” и актуализира технологично 58  F-16. 

“Сигурността на Гърция е наш основен приоритет”, каза Мицотакис и заяви, че

високите разходи за отбрана ще продължат

въпреки разведряването в отношенията с Турция през последните месеци. Преизбраният гръцки премиер и Реджеп Ердоган ще имат двустранна среща по време на форума на върха на НАТО във Вилнюс на 11 и 12 юли.

В началото на сезона на големите горски пожари една от първите срещи на премиера бе с гръцките пожарникари и представителите на министерството на гражданската защита и климатичните кризи. Той ги успокои, че през следващите 4 г. те ще получат нов самолет, хеликоптери за гасене и друга необходима екипировка за справяне с природните бедствия.

В представянето на програмата си Мицотакис не подмина и щекотливия за силно вярващото в традиционните християнски ценности гръцко общество въпрос за еднополовите бракове. Той обеща те да бъдат легализирани, защото според него вече има готовност и узряване за подобна стъпка. Гражданското съжителство между еднополови двойки бе легализирано в Гърция през 2015 г., но под натиска на Църквата и консервативните политически среди браковете останаха забранени. 

Очаквано, предвиденият в събота вот на доверие на правителството и неговата пътна карта мина без проблеми, но единствено с гласовете на управляващата “Нова демокрация”.