5 въглищни централи са тръгнали по пътя на зелената енергия и постепенно премахване на въглищата от горивния микс. В поредица от публикации ще представим плановете на дружествата за трансформация на фона на плановете на правителството за спиране на 800 мегавата мощности да 2026 година. Това засяга част от въглищните централи, които в момента осигуряват базова енергия за страната, както и гарантират енергийната сигурност.

За централата

ТЕЦ "Бобов дол" разполага с 3 енергийни блока с обща инсталирана мощност от 630 мегавата. Централата е важна базова мощност, която гарантира стабилността и поддържането на честотата на електропреносната мрежа на страната.

Основното гориво на най-големия производител на енергия в Югоизточна България, са кафяви и лигнитни въглища. Те се доставят от 4 мини, намиращи се в Кюстендилско, Пернишко и Софийско. В теца се използва и т.нар. обогатено енергийно гориво, което се произвежда в "Брикел" чрез осушаване на въглищата от мини "Марица Изток". Благодарение на този процес значително се подобряват енергийните показатели на въглищата, които са нискокалорични. Влагането в производствения процес на обогатено енергийно гориво повишава ефективността.

В ТЕЦ "Бобов дол" са назначени около 1200 души, живеещи основно в Дупница и околностите. В четирите въглищни мини са заети около 5000 души. Следва да се отбележи, че непряко ангажирани към дейността на централата и мините са още поне 8000 човека, които се занимават с ремонти, производство на различни спомагателни съоръжения, метали, ламарини, тръби и много други.

Също така двете сероочистващи инсталации на теца са основен потребител на хидратна вар, която се доставя от голям производител, опериращ в близост. Централата разчита главно на жп транспорт за доставките на основно гориво и е най-големият потребител на жп услуги в региона. В тази връзка значимостта на ТЕЦ "Бобов дол" за заетостта и за ангажираността на по-малки фирми в района е изключително голяма. Ако се стигне до затваряне на подобна централа, пряко ще бъдат засегнати минимум 20 000 семейства.

Планове за енергийна трансформация

Най-големият зелен проект на централата е вече стартиралото изграждане на 100 мегавата фотоволтаичен парк на територията на рекултивиран бивш сгуроотвал. По план соларният парк трябва да започне да работи в средата на следващата година.

Неотдавна стана известно, че експертите на дружеството са в активна комуникация с представители на американския конгломерат "Дженерал Електрик" и се планира инвестиция в нови газови модули, за да се увеличи общата им мощност до 400 мегавата, разделени наполовина за производство на топлиннна и електроенергия. Турбините на "Дженерал Електрик" имат капацитет да потребяват и до 80% водород, за което е планирано поетапно да се монтират специални дюзи.

От дружеството планират да въведат и природен газ в горивния си микс, тъй като той отделя по-малко емисии в сравнение с въглищата. За тази цел централата предвижда да изгради за своя сметка газова връзка, свързваща я с националната газопреносна мрежа. Към момента се финализират разрешителните процедури. Очаква се трасето да бъде изградено до края на годината.

ТЕЦ "Бобов дол" планира да инсталира 5 газови когенератора с обща мощност 44 мегавата, които ще влязат в експлоатация през 2025 година.

По примера на осушаването на въглища в Брикел, от централата планират да изградят няколко сушилни инсталации за въглища и биомаса, като първата от тях трябва да заработи до края на годината. Целта е изсушаване на лигнитните въглища от местните мини, с което ще се подобрят значително екологичните им показатели. Намаляването на влагата в изсушеното гориво не само води до подобряване на горивния микс, а и до спестяване на транспортни разходи. Част от биомасата, която успешно се използва в Централата от няколко години, също ще се изсушава и по този начин горивният микс ще се подобрява допълнително.