Фактурата, която ни пращат от топлофикация, е за два ценови периода, след като отстъпката за данъка важеше да 1 юли 2023 година

И тази година ще има изненада при получаване на общите фактури на топлофикациите за потреблението за миналия отоплителен сезон, които са известни като изравнителни сметки.

От 1 юли ДДС за парното отново е 20 на сто, а преди това беше 9%. И според столичната топлофикация за тези, които са получили общата фактура с дата 30 юни 2023 г. и имат да доплащат за парно и топла вода за периода от 1 юли 2022 до 30 април 2023 г., ДДС е 9%. Ако обаче фактурата е с дата 31 юли тази година, данъкът става 20%.

Тук има две особености. Първата е, че фактурата обхаваща два ценови периода. От 1 май 2022 г. до 30 юни 2022 г. мегаватчас парно и топла вода струваха 98,40 лв. За този период ДДС е 20%.

От 1 юли миналата година цената скочи с 40% за София, а средно в страната - с 29,73 на сто

С решение на парламента за една година ДДС върху парното бе намален на 9%. Срокът на тази отстъпка изтече на 1 юли тази година.

Столичната топлофикация още на 14 юли публикува примерна обща фактура за отоплителния сезон. При нея данъчното събитие е 30 юни и се прилага 9% ДДС.

Според нея клиент е плащал 20% за прогнозното си потребление за първия ценови период, което е минимално - под един мегават. За изравнителната сума за първия период данъкът му е 9%. Общо с прогнозното фактуриране и изравняването сумата е 129,42 лв. без ДДС.

От 1 юли 2022 до 30 април 2023 г., когато е голямото потребление, този клиент е ползвал парно и топла вода за 1296 лв. и 9% ДДС. Или общо данъкът, който се дължи, е 135,35 лв., а сумата за целия отоплителен сезон е 1525 лв.

При отместване на фактурата към 31 юли този клиент ще има 9% ДДС само върху прогнозната и фактурирана сума за периода 1 юли 2022 до 30 април 2023 г., която е 656,70 лв. Всички останали разбивки са с по 20% ДДС. Сумарно се дължат 203,121 лв. с ДДС върху цялото си потребление. Разликата не е шокираща, но е дразнеща.

Според данни на топлофикацията към юни фирмите за дялово разпределение са подали данни за около 12% от клиентите, които са получили фактури с дата на издаване 30 юни. Това означава, че

88% от абонатите ще дължат 20% ДДС върху сумите от изравняването

А когато домакинство е надплатило и има да получава пари, ДДС за периода от май до юни 2022 г. е 20%, за юли 2022-април 2023 г. е 9%. И това е за всички клиенти. Така се оказва, че когато абонат има да доплаща и фактурата е след 30 юни, данъкът е 20%, но ако има да получава, му връщат с 9 на сто. Мотивът е, че клиентът е платил такъв размер на данъка и е редно това да му се възстанови.

Миналата година се получи подобен скандал с начисляването на ДДС върху изравнителните сметки, той се проточи до септември, топлофикациите връщаха пари на клиентите. Тогава пък дружествата начисляваха 20% ДДС върху сумите, след като от 1 юли бе въведен 9% данък.

Законодателят втора година не преценява, че при парното е логично данъкът да се променя от началото на отоплителния сезон, а не да се създава напрежение. Още повече, че намаленото ДДС за ресторантите беше оставено до края на годината. 

55% от хората в София имат да получават пари

Фирмата за дялово разпределение “Техем” тези дни оповести данни за потреблението на своите клиенти за отминалия отоплителен сезон, те са над 197 000, така че показват тенденция.

Данните сочат, че 55% от клиентите имат да получават пари, а 45 на сто - ще трябва да доплащат за ползваните през сезона парно и топла вода.

Средно 7% икономии от отопление са реализирали клиентите на централното топлоснабдяване в София през този отоплителен сезон. Това е заради по-кратката и по-топла зима.

Изравнителните сметки вече са предадени на клиентите, а след 15 август 2023 г. се очаква да бъдат фактурирани от топлофикационното дружество. Към момента едва малко над 4 000 клиенти в София остават неотчетени. 65% от уредите, монтирани в имотите на клиентите на компанията, са с дистанционно отчитане.

От фирмата акцентират, че изпратените справки до клиентите през тази година са без ДДС поради изричните инструкции за това от топлофикационното дружество в София с оглед на промените в данъчните закони.

За седмица без топла вода са 20 квартала на столицата

До 4 август без топла вода остават източните райони на София. Това са 20 квартала - от “Яворов” и “Подуяне” до комплекс “Враня”. Причината е спирането на 28 юли на ТЕЦ “София изток” заради ремонтни дейности в мрежовата помпена станция. Подменят се спирателни и регулиращи кранове с цел безпроблемна експлоатация.

По-късно от топлофикацията уведомиха, че заради реконструкции в “Лозенец” и по независещи от дружеството причини срокът за пускане на топлата вода за бул. “Черни връх” 8 и 12 се променя до 20 август.

През август за два дни - от 8 до 10, без топла вода ще бъде другата половина на София. Заради планови ремонтни дейности по газопровод в участъка Горни Богров и Нови Искър ще спре подаването на природен газ към централите “София”, “Земляне” и “Люлин”. Това означава, че ще бъде преустановено и топлоподаването от трите централи към домакинствата и бизнеса.

Прави се уточнение, че след възстановяване на подаването на газ ще работят отново отоплителните ценрали “Земляне” и “Люлин”. За ТЕЦ “София” обаче ще се преглежда довеждащ газопровод, затова пускането на топлата вода към кварталите, които централата захранва, ще стане на 11 август.