Министерството на транспорта трябва да поеме управлението на порта най-късно до края на този месец
Правителството има една седмица, за да вземе концесията на “Лукойл” за пристанище “Росенец”. В петък в “Държавен вестник” бяха публикувани промените в закона, които поставят този срок.
Така 11 години след като “Лукойл” взе нефтеното пристанище, държавата си го поиска обратно след предложение, внесено от лидерите на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС - Бойко Борисов, Христо Иванов, Атанас Атанасов, Кирил Петков и Мустафа Карадайъ. Според вносителите всички ключови инфраструктури трябва да бъдат под контрола на държавата – особено тези по границата, за да отпаднат пречките да влезем в Шенген.
Промяната била и в съответствие с регламента на ЕС за санкциите срещу Русия заради нападението над Украйна.
В деня, в който новите текстове в закона бяха обнародвани обаче, президентът Румен Радев ги даде на Конституционния съд. В искането си до магистратите той твърди, че решенията в областта на енергетиката трябвало да се основават на достъпни цени за гражданите и индустрията.
“Начинът на скорострелното приемане на законови изменения, с които се прекратява концесията на пристанищния терминал “Росенец”, не само противоречи на основополагащия за конституцията ни принцип на правова държава, но е и пример за безотговорно отношение към държавата и гражданите”, пише президентът.
Министерството на транспорта заяви вече, че може да оперира пристанището. То трябва да поеме управлението в срок от две седмици след отнемане на концесдията. От ведомството казаха в петък, че работят по решение, което ще внесат в МС в най-кратък срок. Сезирането на съда от Радев нямало възпиращ ефект.
Дали отнемането на концесията на пристанище “Росенец” от “Лукойл” ще повлияе на цените на горивата, ще стане ясно след окончателното решаване на казуса пред съда. В последните две седмици обаче
бензин и дизел поскъпват,
и вече са с 10 ст. на литър отгоре и стигнаха съответно до 2,68 и 2,62 лв. средно. Мини ценови шок има при пропан-бутана заради връщането на ДДС за горивото. Това е причината цената му вече да е с 20 ст. по-висока - 1,12 лева за литър.
Като причина за поскъпването на горивата търговци посочват покачването на петрола след увеличеното потребление в Китай. На международните пазари само през този месец котировките са се вдигнали с близо 10 долара и вече са над 85 долара за барел. Това означава, че увеличението при горивата ще продължи, защото в момента изостава от нефта. Очакванията са, че през този месец.