Американски учени успяха да получат нетно увеличение на енергията от опит за термоядрен синтез при втория си опит. Това води до сериозен оптимизъм за постигането на неограничено количество чиста енергия.

От 50-те години на миналия век учените опитват да получат енергия от синтез, реакцията, която според тях е в основата на слънчевата енергия. Но чак през миналия декември група от тях успя да произведе повече енергия от консумираната за реакция, или при запалване, както е известен този процес.

Изследователи от държавната национална лаборатория “Лоурънс Ливърмор” в Калифорния успяха със запалването за първи път, а на 30 юли са повторили експеримента, като са получили повече енергия, твърдят трима, които са запознати с първоначалните резултати.

Лабораторията потвърди, че има увеличаване на енергията при експеримента, проведен отново с лазер, като допълни, че вече се прави анализ на резултатите.
“След като демонстрирахме запалване на синтез през декември 2022 г., ние продължихме да правим експерименти за изучаването на новия за науката режим. При един от тях на 30 юли повторихме всичко. Както е нашата стандартна практика, планираме да покажем резултатите на идващата научна конференция и да ги публикуваме в известни научни списания”, се казва в сухото съобщение на лабораторията.

Синтезът се постига с нагряването на два
водородни изотопа, обикновено деутерий или тритий, до толкова екстремни температури, че ядрото да се стопи и да се формира по-тежък елемент - хелий, и огромно количество енергия и неутрони.

Въпреки че повечето учени смятат, че електроцентрали на ядрен синтез са на десетилетия от нас, потенциалът на тази технология е трудно да бъде подценена. Реакцията не произвежда въглерод и радиоактивен отпадък, на който са му нужни векове, за да стане безопасен и теоретично една чаша от водородно гориво може да захрани една къща за стотици години.

Най-изучаваният подход, известен като магнитно задържане, използва огромни магнити, които държат на едно място горивото, докато то се нагрява до температури, по-високи от слънчевата.
Американците използват друг процес, наречен инерционно задържане, при който най-големият в света лазер се задейства към малка капсула гориво и прави експлозия.

Министърът на енергетиката Дженифор Гранхолм нарече експеримента от декември “едно от най-важните научни постижения в науката за XXI век”. Тогава бе получена енергия от 3,15 мегаджаула, което бе около 150% от 2,05-те мегаджаула, които са
мощността на лазера.

Според първите данни от последния експеримент са постигнати 3,5 мегаджаула, потвърдиха двама от участниците в него. Толкова енергия е необходима да се захрани домашна ютия за час.

Получаването на нетно увеличение на получената енергия се смята за най-важната етап към създаването на комерсиални електроцентрали на ядрен синтез. Но предстоят още доста препятствия.

Увеличената енергия в този контекст се сравнява само с тази, генерирана от лазера, не на общата, консумирана от мрежата, която е доста по-висока.

Според учени за комерсиални електроцентрали ще са необходими от 30 до 100 пъти повече енергия от тази на лазерите.

В американската лаборатория правят само едно запалване на ден, докато електроцентрала с този метод ще са необходими по няколко в секунда.
В същото време подобреният резултат идващ “само 8 месеца” след първоначалния пробив, се смята за знак за ускоряване на процеса към комерсиализация на термоядрения синтез.