20 хил. лева представителни разходи от изпълнителен директор в дъщерно дружество на Държавната консолидационна компания (ДКК), липса на годишни финансови отчети и бизнес програми, колосално високи месечни възнаграждения.

Това са част от проблемите, констатирани от министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов по време на анализа на състоянието на публичните предприятия към икономическото министерство след стъпването му в длъжност.

Богданов представи оздравителна програма на публичните предприятия на брифинг в ресорното министерство, на който присъства и новия екип на борда на ДКК - Иван Зангочев, член на борда и изпълнителен директор, Елена Болтанджиева - председател на борда, Десислава Чалъмова, Венелин Шъков и Николай Желязков - членове на борда.

Този екип е с действие до 6 месеца, след което ще има прозрачен конкурс за нов борд.

От септември те ще бъдат с 50% по-ниски възнаграждения като част от новите мерки, който Богданов взема с цел оздравяване на предприятието.

По думите му заплатите сега били колосално високи, имало и злоупотреби с представителни разходи. Той изтъкна, че държавата не може да си позволи да плаща заплата на изпълнителен директор до 14 хил. лева, каквито имало, тъй като това не било морално и законно в държавния сектор.

Богданов посочи, че въпреки че ДКК управлява капитал от над 1 млрд. лева, в нарушение на закона дружеството нямало годишни финансови отчети за 2021 и 2022 година.

Отчетите са свързани с изплащането на дивидента от ДКК към държавата, обясни Богданов.

Липсвали и бизнес програми. Към момента 6 от 11-те активни дружества нямали все още такива бизнес програми за 2022 година. По време на анализа станало ясно, че те се представяли със закъснение. Така било и в дъщерните дружества към ДКК.

Служебният кабинет сменил над 90% от членовете на бордовете в периода октомври 2022 - февруари 2023 г., включително и с политически фигури, каза Богданов.

Той припомни, че неоснователно са изхарчени 600 млн. лева за ремонт на язовири с поръчка без прозрачност на конкретни фирми.

Нямаме обаче нито един язовир приет по надлежния ред с качествени ремонтни или строителни дейности и във всички все още имало проблеми. Не малка част от тези пари са харчени за други дейности - застраховки и за закупуване на два военни дрона, купени преди 4 години, но така и все още не доставени в България. 16 млн. лева пък били отпуснати без обществена поръчка за изграждане на алтернативен водопровод за Перник.

Той припомни и платените авансово над 80 млн. лева за правителствен комплекс, за който “24 часа” вече писа.

Богданов изтъкна, че ДКК е ползвала кредит от ББР за това авансово плащане и погасява лихви, като досега са платени милиони. Част от дружествата под шапката на ДКК са съдлъжници по кредита, обясни още той.