Българите, които могат да спестяват, заделят най-често между 100 и 200 лева месечно. Това показва проучване на дигиталната банка Revolut. Според резултатите хората, които имат възможност да слагат пари настрана, не са много - едва 22%. А тези, които могат да спестяват по 400 лева месечно, се оказват само 15%.
Данните от проучването показват, че младите у нас, противно на стереотипните схващания, не харчат безогледно. Анкетираните на възраст между 18 и 24 години са отговорили, че заделят между 400 и 100 лева на месец. Хората на възрост 25-34 г. спестяват предимно под 100 лв. на месец, а по-голямата част от тези между 35 и 44 г. заделят 100-200 лв. И все пак тези, които са заявили, че слагат настрани над 1000 лв,, се оказват на възраст 35-44 г.
Жените се оказват по-малко спестовни от мъжете и като процент и като суми. 29% от анкетираните българки не заделят пари, а при тези, които го правят, сумите са 100-400 лв. При мъжете 18% нямат спестявания, а другите успяват да заделят над 400 лв. месечно.
Проучването показва още, че заделените средства се използват за плащане на образование, ваканции, подаръци, ремонти, наеми, за коли и за сметки.
Данни на НСИ потвърждат резултатите от проучването. Според стастистиката 75% от българите трудно посрещат разходите си и нямат спестявания.
Оценките на потребителите за финансовото им състояние в следващите 12 месеца показват, че не виждат увеличаване на възможностите за спестяване. Това е причината да са песимистично настроени за покупка на кола или ремонт вкъщи,
Статистиката на БНБ пък показва, че продължава намалението на малките депозити, а тези с големи суми се увеличават.