Приемането на законопроекта е заложено като задължително, за да може страната да получи парите по второто плащане от плана за възстановяване

Провеждането на общо събрание на блока може да се осъществява и чрез онлайн платформите за видеоконференции. Когато няма кворум, ще се отлага само с час, а след това решенията ще се вземат и без мнозинство. 

Това приеха депутатите на второ четене с промени в Закона за управление на етажната собственост с 129 гласа "за", "против" нямаше, а 17 се въздържаха. 

Законопроектите са два. Единият е внесен от Министерския съвет, а другият от Ивайло Мирчев и група народни представители, но бяха гласувани като един общ. 

С така приетите промени се дава възможност взетите решения да бъдат подписани от неприсъствалите - чрез декларация, подадена до управителя до 7 дни след събранието или изпратена по имейл и подписана с електронен подпис. В нея собственикът на жилището трябва да напише как гласува.

Законопроектът е един от важните, които трябва да бъдат приети, за да могат да се отпушат парите по второто плащане от плана за възстановяване и да се облекчи санирането.

С цел улесняване на процеса по вземане на решение се предвижда намаляване на кворума за провеждане на общо събрание на 51% идеални части от общите части на етажната собственост.

В промените в закона е предвидено още, че изискване за мнозинство от над половината от собствениците ще важи и за решения за основно обновяване, ремонт и за усвояване на средствата от фондовете на ЕС, от държавния или общинския бюджет, както и други източници на финансиране.

Въвежда се и електронен вариант на книгата на блока, която се води от домоуправителя.

С приетия законопроект на Ивайло Мирчев от ПП-ДБ се дава възможност на шофьорите на електрически коли да могат да изграждат собствена станция за зареждане на автомобила, на общ паркинг. Това ще  става със съгласието на 51% от съседите, а не както е сега - да се иска от всички.