Кметовете или посочени от тях лица да имат право да глобяват при неспазване на общинските наредби за боклука.

Това предвиждат промени в закона за управление на отпадъците, които депутатите приеха на първо четене днес. Те бяха гласувани с пълно мнозинство от 181 гласа “за”.

В мотивите е посочено, че през 2021 г. с решение на Върховния административен съд е отменен текст от наредбата за отпадъците в София, с който се дава право на кмета да налага глоби с издаване на наказателно постановление.

От решението на съда следвало, че за останалите градове важи същото - тоест те не могат да издават наказателни постановления за наложените санкции. Поради това се налагало даването на това право да се запише изрично в закона.

Ако законът бъде приет в този вид и на второ четене, то кметовете вече ще могат да издават без проблем наказателни постановления.
Специално за столкицата пък в наредбата е записано, че собствениците и ползвателите на недвижими имоти са длъжни да поддържат чистотата около тях. Новите текстове давали възможност при неспазването на тези изисквания да се налагат глоби, както и за нерегламентирано изхвърляне на строителни отпадъци.

Ако си правим сами ремонт вкъщи, е забранено да изхвърляме тухли, бетон, плочки и други строителни отпадъци в общите контейнери. А за събирането на отпадъците по закон отговарят кметовете. Изключение правят единствено старите гуми и дрехи.

Отговорност на общините е да събират и опасни битови отпадъци - бои, химикали, включително пестициди, продукти от грижи за домашни любимци, химичните вещества и препарати, използвани в домакинствата, дезинфектанти, електрически и електронни уреди.

Нерегламентираните сметища са съставени от строителни отпадъци и правомощията на кмета няма да решат проблема, смята Явор Божанков от ПП-ДБ.

Според него основния проблем, е че преди някой да бъде глобяван, той първо трябва да има възможност да изхвърли отпадъците си на регламентирани сметища. 

Само със санкции и задължения няма да стане, смята той.