Министерският панел на ОПЕК+, който заседава днес, не направи промени в текущата политика на картела за петролната продукция, след като Саудитска Арабия и Русия обявиха, че ще продължат доброволното съкращаване на доставките, за да подкрепят пазара, предаде Ройтерс.
Министрите от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците й начело с Русия или ОПЕК+ проведоха онлайн заседание. Панелът с наименованието Съвместен министерски мониторингов комитет може да свиква редовно заседание на ОПЕК+, ако има причина за това.
Междувременно петролът поскъпна до почти 100 долара за барел, което е най-високото му равнище от 2022 г., въпреки че цените бяха подложени на натиск през последните дни заради опасения, че лихвите могат да останат по-високи за дълъг период от време и заради по-слабия икономически растеж, пише БТА.
"Комитетът ще продължи да следи отблизо и да оценява пазарните условия", се посочва в комюнике на ОПЕК, публикувано след заседанието, в което се уточнява, че панелът е взел предвид съкращенията на добива от Саудитска Арабия и Русия.
По-рано днес Саудитска Арабия съобщи, че ще продължи с доброволното съкращаване на добива от 1 милион барела дневно до края на 2023 година, а Русия ще продължи да ограничава износа си с 300 000 барела дневно за същия период.
Енергийният министър на Саудитска Арабия принц Абдулазис бин Салман, който председателства Съвместния министерски мониторингов комитет, каза миналия месец, че съкращенията на добива от ОПЕК+ са необходими, за да стабилизират пазара.
Намаляването на доставките от Саудитска Арабия и Русия са допълнение към обявените в края на 2022 г. съкращения. Следващото заседание на Съвместния министерски мониторингов комитет ще е на 26 ноември, според комюникето, в същия ден, когато е насрочено и заседанието на ОПЕК+.
Руският вицепремиер Александър Новак каза днес, съвместното съкращаване на добива от Саудитска Арабия и Русия е допринесло за баланса на глобалните петролни пазари.
Новак отбеляза също пред телевизия "Россия-24", че руската забрана върху износа на бензин и дизел е имала положително влияние върху местния пазар на горива.