11 български фирми от различни краища на страната бяха припознати от двама министри - на иновациите и растежа Милена Стойчева и на икономиката - Богдан Богданов, като смели, иновативни и с потенциал да са лицето на България. Собствениците им са предприемачи, мотивирани да развиват устойчив бизнес с добавена стойност.

А те са компаниите, които “24 часа” отличи в 9-ия си пореден национален конкурс “Големите малки”.16-те фирми грабнаха авторитетното жури с иновативни системи за пожароизвестяване, играчки, които могат да се ползват под наем, безводна козметика, пробиотици от магарешко мляко, производство на различни продукти от киви и др. Наградите си - чек за реклама на стойност 10 000 лв. в платформите на “Медийна група България”, получиха на церемония в “София Тех парк” във вторник. За първи път тази година “24 часа” връчи и 5 поощрителни приза - възможност за реклама на стойност 5000 лв. Партньори на “24 часа” в конкурса са Пощенска банка, Българската агенция за експортно застраховане, А1 България, Visa, “Дънди прешъс металс”, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и “София Тех парк”. А следващите дни четете и за останалите победители. 

Компанията “Витто” ООД е пазарен лидер в сектора, правейки индустриалните процеси лесни и ефективни

Министърът на икономиката Богдан Богданов (вляво) връчи чека на ВИТТО ООД.
СНИМКИ: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

Министърът на икономиката Богдан Богданов (вляво) връчи чека на ВИТТО ООД. СНИМКИ: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

“Ти не си човек, ти си машина” е често срещана похвала за добре свършена работа.

Когато обаче ефективността намалее заради тежкия еднообразен труд в индустриалните процеси, на помощ на хората идват роботите.

Роботизацията и автоматизацията при производствените процеси вдигат ефективността в пъти и минимизират загубите от забавяне, разказва Величко Великов, собственик на фирма “Витто”. Тя се занимава с роботизация и автоматизация на индустриални процеси.

Величко започва бизнеса си като семеен през 2013 г. заедно със съпругата и брат си след дълги години работа в Англия. Това успява да ги мотивира да инвестират цялото си свободно време и ресурси за създаването и развитието на компанията.

Днес тя е пазарен лидер в сектор “Роботизация” у нас, екипът ѝ е вече от 12 души.

Повярвахме, че бъдещето е в роботизацията, по образование съм инженер и роботите и механиката винаги са ми били интересна тема, която лесно се превърна в успешен бизнес, разказва Великов.

Днес той описва дейността на фирмата си като правилната стъпка на всяка компания към постигане на по-добра конкурентоспособност и възможност за нови пазари, тъй като ръчната дейност се свежда до минимум, а работниците биват преквалифицирани като оператори. Това намалява и голямото текучество, провокирано от тежкия еднообразен труд.

Роботизацията всъщност е най-ефективна точно в процеси, в които има еднообразни, повторяеми действия, замърсена работна среда, тежки предмети, които трябва да бъдат премествани, позиционирани или палетирани.  

Към момента фирмата има над 80 различни по мащаб клиенти

в България, Англия, Хърватия, Северна Македония, Сърбия, Румъния и Гърция.

“Витто” работи с дългогодишни партньори, с които развиват и допълват предишни инсталации, като в повечето случаи добавят нови роботи. Едни от най-комплексните им проекти например са за “Форма Идеале” в Крагуевац (Сърбия), “Деъри фууд” в Севлиево, “Голд Ойл” в Харманли, “Първи май” в Ситово, ТПК “Бриз” във Варна.

Фирмата е и официален представител на роботи KUKA и софтуер за програмиране на роботи. 

Организират и обучение на над 100 човека

за оператори и програмисти на роботи, освен това приемат и обучават стажанти по “Роботика и автоматизация” всяка година. Изграждат и център за иновации и обучение по роботика, а амбицията им е такъв да има във всяка индустриална зона в България. 

 Създават и продукт за виртуално обучение и роботика и го виждат като пазарен лидер в света в тази област.   

  От фирмата планират да разширят дейността си, за да отговорят на нарастващото търсене. Едновременно с това изграждат и център за роботика и иновации с различни видове роботизирани системи – за палетиране, заваряване, обслужване на машини, фрезоване и др., където ще обучават както на живо, така и във виртуална среда. 

Надяваме се след 5 години този наш проект да е осъществен и достъпен от всеки край на света, казва Великов.  И мечтае с екипа си да наложат Североизточна България като хъб за развитие на технологии и иновации.