Петролните запаси на страните, които членуват в Международната агенция по енергията (МАЕ), в момента са достатъчни, ако се наложи те да се намесят на международните пазари, за да стабилизират цените на черното злато. Това обяви днес официален представител на МАЕ, цитиран от Ройтерс.
Цените на петрола се повишиха, след като на 7 октомври "Хамас" извърши нападения срещу Израел, при които активисти на палестинската ислямистка групировка убиха повече от 1400 души и взеха над 200 заложници. Това създаде един от най-сериозните геополитически рискове за състоянието на петролните пазари след началото на руската военна инвазия в Украйна, посочва Ройтерс.
Страните, които членуват в МАЕ, през миналата година два пъти пуснаха на пазара количества (182,7 милиона барела) от своите петролни резерви, за да стабилизират цените, които се повишиха след нахлуването на Русия в Украйна.
"Не мисля, че в момента се налага да бъде направено нещо подобно. Ние обаче продължаваме да следим ситуацията (на петролните пазари - бел. ред.)", посочва пред Ройтерс в Сингапур Кейсуке Садамори, който отговаря за енергийните пазари и за сигурността на доставките към МАЕ.
Международната организация изисква от страните, които членуват в нея, да поддържат запаси от петрол, които се равняват поне на количествата, които се натрупват при нетен внос на черно злато в продължение на 90 дни. Държавите трябва да са готови да се намесят с колективни доставки на петролните пазари, ако се наложи.
В момента общите стратегически петролни резервни на страните от МАЕ възлизат на около 1,2 милиарда барела петрол.
Същевременно базираната в Париж организация публикува днес своя годишен доклад за световните енергийни перспективи.
В него се отбелязва, че "от гледна точка на енергийните доставки светът ще се промени значително до края на десетилетието", пише БТА.
"Феноменалното развитие на технологиите, свързани с чистата енергия, като изграждането на соларни и вятърни паркове, масовото производство на електрически автомобили и термопомпи, променя начините, по които ние захранваме с енергия всичко - от фабрики и превозни средства до отоплителни системи и домакински електроуреди", се посочва в доклада на МАЕ.
"Чистата" енергия ще се използва много повече през 2030 г. Тогава по пътищата ще се движат 10 пъти повече електрически коли в сравнение със сега, прогнозира международната организация.
Делът на възобновяемите източници се очаква да се увеличи до почти 50 на сто от енергийния микс при около 30 на сто в момента, посочва МАЕ.