Руското правителство забрани износа на твърда пшеница от 1 декември 2023 г. до 31 май 2024 г. за стабилизация на цените. Властите установиха квота за износ на зърно от Русия в обем на 24 млн. тона, съобщи „Комерсант". Решението било прието на подкомисия за митническите тарифи и нетарифното регулиране, се казва в правителственото решение. Протоколът от заседанието е утвърден от първия вицепремиер Андрей Белоусов.

Шестмесечната забрана за износ на пшеница била предложена от Министерството на земеделието на Русия. Заедно с руското министерство на икономиката земеделското им ведомство предложи определяне на квоти за износ на пшеница, ечемик, царевица и ръж в страните, които не са членки на Евразийския икономически съюз. Мярката ще бъде в сила от 15 февруари до 30 юни 2024 г.

Подкомисията утвърди и тарифните стойности на отделните видове месо от домашни птици. Доставките на месо в размер до 160 000 тона ще бъдат освободени от вносни мита през 2024 г. Целта на това решение е да стабилизира цените на вътрешния пазар чрез увеличаване на предлагането, се казва в информацията.

От 1 декември 2023 до 30 юни 2024 г. правителството на Руската федерация въвежда и квота за износ на скрап в размер на 600 000 тона с мито в рамките на квотата от 5%, но не по-малко от 15 евро на тон. Извънквотното мито ще остане 5%, но не по-малко от 290 евро на тон, предаде NOVA.

През август медиите съобщиха за възможно поскъпване на цените на хляба, но тогава министерството на земеделието съобщи, че Русия е осигурила зърно, което надвишава потребностите на 85%, а цените му са по-ниски от м.г. Цените на птичето месо през 2023 г. били на исторически максимум, съобщи руското издание.