Налагането на ценови таван на руския петрол като цяло се провали, сочи ново проучване, цитирано от „Политико". Публикацията идва в деня, когато се навършва една година от налагането на петролното ембарго и ценовия таван за руския петрол като мярка в опит да се ограничат приходите на Кремъл, с които да финансира войната срещу Украйна.
Точно преди година страните от Г-7 и Европейския съюз наложиха ценови таван от 60 долара за барел на руския петрол в опит да ограничат печалбите на Москва, с които да захранва водената от Кремъл война срещу Украйна.
„Не, че ценовото ограничение не е имало ефект. През последната година схемата е струвала на Кремъл 34 милиарда евро приходи от износ, което се равнява на около два месеца печалба тази година", според нов анализ на мозъчния тръст Център за изследване на енергията и чистия въздух, споделен с „Политико".
Въпреки това в руската хазна продължават сериозните постъпления от продажби на петрол, което основно се дължи на възможностите за заобикалянето на санкциите, коментират редица изследователи. Според публикацията в началото мярката е имала по-голям ефект, но с времето са намерени достатъчно „вратички" за заобикалянето, предаде БНР.
Изданието цитира дипломат от Европейския съюз, коментирал темата в условията на анонимност, според когото ефектът от санкциите е „разочароващ" и трябва да се намери начин за ограничаване на заобикалянето на ценовия таван. Той обаче предупреди, че никога няма да може да се спре избягването му 100 %.
Цитиран е и Олег Устенко, икономически съветник на украинския президент Володимир Зеленски. Устенко коментира, че заобикалянето на мярката не е изненадваща. В началото според него е имало „паника", но в крайна сметка руснаците са успели да намерят „вратичките", а затварянето им изисква по-сериозни усилия от страна на Европейския съюз.