40% от капацитета на газопровода към Сърбия от 1 януари е резервиран. За декември, когато всъщност той стартира, пренесените количества ще са малко. Но проектът, който приключи за 9 месеца строителство, е икономически целесъобразен. Това заяви изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов на газоизмервателната станция при Калотина който е 4,5 млн. куб. м на ден, вече е резервиран.

Ползите за България от междусистемната газова връзка със Сърбия са, че по трасето има две газорегулиращи станции, което осигурява възможност за газификация на общините Драгоман и Сливница, каза Малинов. Малинов беше домакин на инспекцията на премиера Николай Денков и министъра на енергетиката Румен Радев на газоизмервателната станция при Калотина.

Интерконекторът със Сърбия дава възможност за достъп на България до терминали за втечнен природен газ в Хърватия, както и до най-големия ликвиден пазар на природен газ в Австрия – Баумгартен, където е най-голямо хранилище в региона и където се извършва най-голямата търговия на природен газ.

Основният поток е към Сърбия, посочи Владимир Малинов. Тя дава възможност на западната ни съседка да диверсифицира доставките си на природен газ, защото ще има достъп както до Южния газов коридор през системата на "Булгартрансгаз", така и до терминалите за втечнен природен газ в Гърция. Сърбия вече имала договор за доставки на азерски газ, който ще се транспортира по новата връзка.

Министърът на енергетиката Румен Радев допълни, че тази връзка е част от целата интегрирана газовата инфраструктура на България. "Ние увеличаваме капацитета на газохранилището в Чирен. Ползвателите могат да резервират капацитет и за съхранение. Това са отново приходи", заяви министър Радев. Той добави, че България има участие и в терминала за втечнен газ в Александруполис. Освен това страната ни вече ползва и интерконектора с Гърция, откъдето получаваме газ от Азербайджан. "Това, което трябва да се гледа, е много над хоризонта", изтъкна министърът на енергетиката. В перспектива Западния регион на Балканите ще се развива, каза Радев и даде пример с Косово и Албания, които нямат газоснабдяване, защото досега не са имали достъп до природен газ. Според него тази газова връзка ще се развива и в посоката на тези две държави.

"Да се направя малко на политик. Страдаме на Балканите от неразбирането на идеята за свързаност. Не само газова, но и културна и между хората. Аз съм планинар и съм обикалял този район с колело. Ето този вид интегритет тотално липсва".

Смисълът да се експлоатира максимално ефективно споразумението с турската компания "Боташ" , е да могат да минават количества, които да носят полза за нас, каза още Радев. Той припомни, че преди 2 месеца "Булгаргаз" и унгарската газова компания подписаха меморандум за потенциални съвместни покупка на втечнен природен газ с неруски произход по европейските правила. Подобно нещо като стъпка ще се случи и между Сърбия и България, допусна министърът.

Терминалът за втечнен газ в Александруполис, в който "Булгартрансгаз" има 20-процентово участие, Малинов очаква, че корабът, който ще бъде самото съоръжение, ще пристигне на гръцкото пристанище на 17 декември. След това ще започне неговото закотвяне, защото ще бъде стационарно съоръжение. Очаква се в първите седмици на януари да пристигне т.нар. карго за въвеждане в експлоатация, с което ще започнат изпитания на цялата система по регазификация на всички съоръжения. "1 март е една реалистична дата, в когато ще бъде въведен в експлоатация терминалът", посочи Владимир Малинов.

Министър Радев уточни, че на доставки от терминала при Александруполис не се е разчитало през тази зима.