Възможностите за изграждането на общи вятърни паркове в Черно море проучват България, Румъния и Гърция. Това стана ясно в рамките на международна конференция за инвестиции във възобновяеми енергийни източници "Енергийна седмица на Черно море" (Energy Week Black Sea), която се провежда днес и утре в Букурещ.

"В момента правим изследвания в тази посока", съобщи държавният секретар на Министерството на енергетиката на Румъния Павел-Касиан Ницулеску.

Той информира още, че двете партньорски компании - ОМВ Петром и Ромгаз, ще инвестират 4 милиарда евро за развитие на проекта "Нептун Дийп" за добив на газ в румънските води на Черно море.

"Очаква се той да осигури обем от най-малко 100 милиарда кубически метра природен газ. Първата продукция ще бъде през 2027 г. и ще бъде приблизително 8 млрд. кубически метра на година", каза още Павел-Касиан Ницулеску.

На свой ред британският посланик в Румъния Джайлс Портман информира, че Великобритания инвестира 160 милиона паунда в офшорно вятърно производство. Той изрази мнение, че регионът на Черно море може да се превърне в хъб за възобновяема енергия и затова, по думите му, много британски компании вече са ангажирани в региона, за да проучват възможности, съобщава БТА.

Думите му подкрепи Кристина Пруна, заместник-председател на комисията по промишленост и услуги на румънския парламент. Според нея, за да се превърне Черно море в енергиен хъб, са важни три важни елемента.

"На първо място проекти, които могат да се случат, ако имаме стабилно и атрактивно законодателство, за да се възползваме от европейското финансиране и инвеститори. На второ място - прозрачен пазар, а Румъния е най-големият пазар в регион. И на трето място - мрежа от контакти", обясни Кристина Пруна.

Тя каза още, че в момента в Румъния активно се работи върху промяна на законодателството, свързано със съхранението на електроенергия.