Данъчните са тръгнали също по ресторанти и хотели в зимните курорти, следят за касови бележки

НАП е започнала проверка на 7000 фирми дали наистина имат обявените от тях стоки. Компаниите са получили писма от данъчните с предупреждение, че са установени нелогично високи запаси на обща стойност почти 6 млн. лв.

Това било установено от посочените количества в счетоводните баланси за 2022 г. От тях ставало ясно, че има значително увеличение на съхраняваните на склад стоки, материали или продукция или има несъответствие. Друго, което направило впечатление на НАП, са отклонения в стойността на наличните запаси и сумата на нетните приходи от продажби.

Като налични са посочени различни стоки, сред които облекла и обувки, техника, резервни части за автомобили и други. В писмата НАП напомня за задължението на компаниите да правят годишно инвентаризация на запасите, както и да подадат коригираща декларация, ако има несъответствие между наличност в склада и счетоводните данни.

Повече от половината дружества продължавали да държат големите запаси въпреки получените от данъчните писма, което било в противоречие с икономическата логика. Според инспекторите било възможно част от продукцията да е продадена, но приходите да не са отчетени документално в опит да бъдат скрити данъци.

Получателите на писмото имат възможност да направят съответните счетоводни операции, като начислят дължимия ДДС за липсващата стока и отразят това в годишните си декларации за облагане с корпоративни данъци за 2023 г.

С определена категория от фирмите ще бъдат проведени и телефонни разговори в следващите месеци, а на най-рисковите дружества ще бъдат възложени инвентаризации - проверка от НАП, при която се описва цялото налично количество на стоките. При установени несъответствия ще започнат проверки и ревизии.

“Преди да започнем с контролните производства, провеждаме информационна кампания, като даваме възможност на дружествата доброволно да коригират декларираните данни. Според нас партньорският подход е ефективен и справедлив спрямо бизнеса”, заяви зам.-шефът на данъчните Георги Димов.

Данъчните са започнали проверки и на заведения за хранене в цялата страна, които имат стари задължения към бюджета. Вече са инспектирани над 20 само за един ден. За пълно или частично погасяване на дълговете, са иззети сумите, налични в касите на длъжниците.

За да избегнат принудителни мерки, от НАП призовават търговците, които имат финансови затруднения, да се свържат с компетентния публичен изпълнител и да обсъдят възможностите за погасяване на дълга.

Отделно инспекторите са проверили над 180 заведения и хотели в зимните курорти Банско, Боровец, Пампорово. Хванати били 40 нарушения, сред които неиздаване на касови бележки, несъответствие на документите за продажба с изискванията, разминаване между маркираните на фискалното устройство суми и наличностите в касата и др.

Проверките се правят по два способа. Единият е явно наблюдение, при което данъчните се легитимират и в продължение на дни са присъствали в заведението или хотела. Другият е т. нар. таен клиент, чрез който безспорно е установено, че част от търговците не издават документи за извършените продажби. 

Данъчните са тръгнали също по ресторанти и хотели

в зимните курорти, следят за касови бележки