В резултат на климатичните промени се очаква водните ресурси в България да намалеят. Това може да обостри риска от воден дефицит в уязвимите райони, а в годините с особено неблагоприятните условия - и на други места.

Това обясниха двамата учени проф. Емил Гачев и д-р Валентин Симеонов по време на събитие посветено на темата: "Мит ли е, че България е богата на водни ресурси?". Конференцията бе организирана от платформата "Климатека" по повод Световния ден на водата, който ще се отбележи на 22 март.

"У нас пресноводният ресурс възлиза на около 100 млрд. кубични метра годишно, което звучи много добре, но всъщност това до известна степен е измамно, защото от този ресурс ¾ идват от водите на р. Дунав, а те имат транзитен характер и не са пълноценен източник, тъй като не се използват за питейни цели", каза проф. Гачев.

Това означавало, че ние разчитаме почти изцяло на оставащите 25% пресноводни ресурси, които се формират в резултат на баланса между валежи и изпарение. 

Площта на вътрешните  водни басейни в страната ни е около 200 000 ха. А речният отток у нас е намалял поне с 34% в последните 30 години.

По думите на учените България се намира в положение на валежна сянка, тъй като основните влагоносни въздушни маси срещат планински прегради преди нашата територия. А Черно море няма съществено значение за валежите, поради подветреното си положение. 

"Главният вододел минава през средата на страната, реките ни са къси, долните течения на реките от Беломорския басейн са извън България, а и сме длъжни да гарантираме на съседите вода в презграничните реки", даде примери за особеностите на повърхнината у нас д-р Симеонов. 

По думите му можем да се приемем за износител на водни ресурси, тъй като повечето ни вътрешни реки са малки, а единствените ни по-големи реки, които са в южната част на страната, напускат нейната територия и отиват в съседите ни на юг.      

Очаквайте подробности!