Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на финансите, "Български ВиК холдинг" ЕАД и 10 регионални ВиК оператора подписаха оперативно споразумение по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът предвижда изпълнението на инвестиции, свързани с развитието и подобрението на ВиК инфраструктурата и услугите на територията на 10 области в страната, съобщиха от регионалното министерство, предаде БТА.
"Български ВиК холдинг" ЕАД е краен получател по проект C9.Il "Програма за изграждане/доизграждане/реконструкция на водоснабдителни и канализационни системи, вкл. и пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ) за агломерациите между 2000 и 10 000 еквивалент жители", като десетте ВиК оператора се явяват партньори по проекта със съществени функции за изпълнение на заложените дейности, на чиито територии ще се изпълняват инвестициите.
Сключеното споразумение урежда финансовите параметри, обхвата и задълженията, заложени в мерките за изпълнение, като с реализирането на дейностите се предвижда:
- изграждане на 7 нови ПСОВ за агломерации между 5000 и 10 000 е.ж.
- реконструкция на 3 съществуващи ПСОВ за агломерации между 5000 и 10 000 е.ж.
- реконструкция/изграждане на 150 км водоснабдителни мрежи;
- реконструкция/изграждане на 220 км канализационни мрежи.
Стойността на инвестицията е близо 400 млн. лв. без ДДС и включва проектиране, строителство, авторски и строителен надзор и управление на проектите.
С реализацията на инвестициите ще се доизградят и усъвършенстват ВиК мрежите и съоръженията в засегнатите населени места, ще се постигне съответствие с действащото национално и европейско законодателство в областта на опазването на околната среда и качеството на водите, предназначени за консумация от човека. Изпълнението на мерките ще осигури по-добро качество на предоставяните ВиК услуги за потребителите, предаде БТА.
В Националния инвестиционен план за водоснабдяване и канализация от 2021 г. се посочва, че общите инвестиции за страната, необходими за постигане на съответствие с директивите за пречистване на градските отпадъчни води и за питейната вода, възлизат на 13,7 млрд. лева.