Министерството на иновациите и растежа (МИР) и "Аксиом Спейс" (Axiom Space), доставчик на услуги за човешки космически полети и разработчик на инфраструктура за космически полети, ще си сътрудничат в областта на космическите иновации, технологии и научни изследвания. Министърът на иновациите и растежа в оставка Милена Стойчева и ръководството на компанията обсъдиха конкретни стъпки и възможности за развитието на сектора в България. Те подписаха Писмо за намерение за сътрудничество, чрез което поставиха първите стъпки за дългосрочно и устойчиво партньорство с цел насърчаване и развитие на националната космическа екосистема, съобщават от МИР на своята официална страница.
В подписания документ е подчертано, че България има над 50-годишен опит в областта на космоса и капацитет да допринесе за развитието на космическите технологии в Европа.
"България разглежда тази област като стратегически актив, допринасящ за създаването на нови пазари и бизнес възможности за индустрията, включително за малките и средните предприятия в страната", е заявила Стойчева.
Ще бъдат очертани и всички възможности за подкрепа на изследователски и развойни дейности, необходими за подпомагане на индустриалния растеж на съществуващи компании и стартиращи фирми в сектора, се посочва още в документа.
От страна на МИР беше декларирано, че ще обедини потенциални индустриални партньори, академични среди и други заинтересовани страни, които могат да се възползват от сътрудничеството и да се улесни връзката между тях и "Аксиом Спейс".
От МИР припомнят, че чрез изпълнението на Плана за европейски сътрудничещи държави (PECS) с Европейската космическа агенция (ESA) и съответни проекти, България постигна сътрудничества в областта на космическите технологии и космическата икономика, което допринася за укрепване на капацитета на екосистемата. В края на годината министър Стойчева и генералният директор на НАСА Бил Нелсън подписаха присъединяването на Република България към Споразуменията "Артемида" (Artemis Accords) на НАСА, които определят основните принципи за световно сътрудничество в космическото пространство. С това България стана 32-ата държава, която се присъединява към споразуменията.
Сегашната администрация на МИР е извела сектор "Космос" като приоритетна област, заедно с отбраната, чиповете, изкуствения интелект, био и зелените технологии, съхранението на енергия, машиностроенето и металургията.
В края на февруари министър Стойчева обяви от Варна, че се работи по изпълнение на инициатива за сформиране на Космическа агенция в България. Тогава тя изрази надежда, че подготвяната нова структура може да е факт още през тази година.