"Перфектната буря" за предприемаческата екосистема в България е постигната в Министерството на иновациите и растежа - рекордните 5 млрд. лв. са тръгнали към бизнеса през миналия програмен период чрез Фонда на фондовете. В началото на 2023 г. са насочени още около 1,3 млрд. лева за дългови и дялови инструменти, обяви зам.-министърът на иновациите Красимир Якимов в понеделник.

Той присъства на тематично събитие на Фонда на фондовете, на което бяха представени резултатите от финансовите инструменти за изминалия програмен период и плановете за новия.

През следващите седмици се очаква да започне обявяването на поръчките за подбор на финансови инструменти по тях, както и за дългови инструменти за кръгова икономика, за иновации в предприятията. Освен това ще стартира и фонд за технологичен трансфер, който да изгради мост между науката и бизнеса, посочи Якимов.

 Освен това Фондът на фондовете получил и мандат да управлява фондовете за градско и регионално развитие с общ бюджет от над 460 млн. лева. През втората половина на годината се очаква да бъдат избрани и мениджъри за фонд "Предприемачество" с бюджет от 100 млн. евро.

Заместник-ректорът на Софийския университет проф. д-р Стоян Шишков подчерта, че освен важното значение за финансовото и икономическото развитие на страната, Фонда на фондовете имал и голямо значение да предизвика интереса на младите хора и да им дава възможности за развитие. И даде пример, че студентски отбори от университета, които участват в конкурс за избор на най-добър младежки стартъп в страната.

Според Йорданка Чобанова - ръководител на представителството на Европейската комисия в България, чрез финансовите инструменти ЕС е развит потенциалът на предприятията, увеличена е заетостта, подпомогнато е развитието на регионите.

"България има потенциала да управлява над 2 млрд. лева от кохезионните средства на Евросъюза в този програмен период, като помогне за постигане на широките цели на ЕС - стимулиране на устойчивия растеж и енергиен ефективен преход. Чрез ангажираността на ЕК и съвместното сътрудничество можем да продължим да надграждаме постигнатото", каза Йорданка Чобанова.

Тя посочи, че по време на предходния програмен период Фондът на фондовете е управлявал управлявал 1 млрд. лева чрез 15 финансови инструмента. Парите стигнали до 3200 малки и средни предприятия, които работят за подобряване на градската инфраструктура, в сферата на екологията, селското стопанство, хранително-вкусовата индустрия и други.

Председателят на Надзорният съвет на Фонда на фондовете Николай Генчев посочи, че ако предходният програмен период минал при ниски и нулеви лихви, то сега те се вдигали и се променяла достъпността до капитал. "Сега ще управляваме два пъти повече публичен ресурс - 2 млрд. лева. Към тази сума се прибавят и средствата от частни инвеститори и предприятията ще получат много повече финансов ресурс", каза още Генчев.

Управителят на УС на Фонда на фондовете Бисер Петков посочи че изпълнението на финансови инструменти през изминалия програмен период е довело до увеличаване на БВП на страната с 2,8 % - ефект, измерен с натрупване за периода от 2019 г. до 2023 г.

"Изводът е, че на база данните от този модел бихме могли да твърдим, че изпълнението на финансовите инструменти през изминалия програмен период спомага за много по-висок икономически растеж на България", отбеляза Петков.

И допълни, че вносът на стоки и услуги е нараснал с 2,5 % в сравнение с базисния сценарий.

Петков посочи още, че значителен ефект показва интервенцията с финансови инструменти върху частните инвестиции, които за периода от 2019 г. до края на 2023 г. кумулативно нарастнали с 7,6%.

Последният измерен аспект е върху активността на активното и трудоспособно население на страната. Преките ефекти, които се наблюдават, са от откриването на нови работни места, увеличаващи заетостта сред трудоспособното население с 5,4 процента. Това води до намаляване на коефициента на безработица с 2,6 процента.

Сред предимствата от предоставянето на подкрепата чрез финансови инструменти е и стимулиращият и дисциплиниращ ефект върху нейните получатели, а именно със стимулиране да реализират жизнеспособни проекти, защото средствата са възстановими.

На следващо място Петков постави револвиращия ефект, който имат финансовите инструменти – като по този начин гарантират дългосрочност и устойчивост на подкрепата.

Не на последно място той изтъкна ефекта на лоста, т.е. привличането наред с публичен ресурс на изключителен обем частни ресурси, които мултиплицират ефекта.

Петков проследи хронологията на развитието на Фонд "Мениджър" в рамките на 8 години от създаването му през 2015 г. и основните жалони в това развитие, като изтъкна, че важно събитие, част от усилията за изминалата година, е било подготовката и подписването на споразумения с Управляващите органи за възлагане на рециклирания ресурс, посочи Петков.

Той посочи, че държат на обратната връзка от своите партньори и регулярно провеждат проучвания на удовлетвореността, като се радват, че резултатите от тези проучвания са крайно високи – 8,3 по 10-степенната скала.

Припомни и, че Фонда получи международно признание, което отговаря на целите на УС за разширяване на международното присъствие.

Фондът полага усилия и по отношение на повишаване на оперативната ефективност, на оптимизиране на разходната структура, посочи още той.