Сега парите ще се насочат с приоритет към по-слабо развитите региони

"Перфектната буря” за предприемаческата екосистема в България е постигната в Министерството на иновациите и растежа - рекордните 5 млрд. лв. са тръгнали към бизнеса през миналия програмен период чрез Фонда на фондовете. В началото на 2023 г. са насочени още около 1,3 млрд. лева, обяви зам.-министърът на иновациите Красимир Якимов в понеделник.

Той присъства на тематично събитие на Фонда на фондовете, на което бяха представени резултатите от финансовите инструменти за изминалия програмен период и плановете за новия.

През следващите седмици се очаква да започне обявяването на поръчките за подбор на финансови инструменти по тях, както и за дългови инструменти за кръгова икономика и иновации в предприятията. Ще стартира и фонд за технологичен трансфер, който да изгради мост между науката и бизнеса.

Фондът на фондовете получил и мандат да управлява фондовете за градско и регионално развитие с общ бюджет от над 460 млн. лева. През втората половина на годината се очаква да бъдат избрани и мениджъри за фонд “Предприемачество” с бюджет от 100 млн. евро.

Според Йорданка Чобанова - ръководител на представителството на Европейската комисия в България, страната ни има потенциала да управлява над 2 млрд. лева от кохезионните средства за стимулиране на устойчивия растеж и енергиен преход.

Чобанова посочи, че досега Фондът на фондовете е управлявал 1 млрд. лева чрез 15 финансови инструмента. Парите стигнали до 3200 малки и средни предприятия, които работят за подобряване на градската инфраструктура, в сферата на екологията, селското стопанство, хранително-вкусовата индустрия и други.

Председателят на Надзорният съвет на Фонда на фондовете Николай Генчев посочи, че сега ще се управляват 2 млрд. лева. Към тази сума се прибавят и средствата от частни инвеститори и предприятията ще получат много повече финансов ресурс, каза още Генчев.

Управителят на УС на Фонда на фондовете Бисер Петков посочи, че изпълнението на финансови инструменти довело до увеличаване на БВП на страната с 2,8% с натрупване за периода от 2019 г. до 2023 г. Друг ефект било откриването на нови работни места, което увеличило заетостта с 5,4%.

Петков припомни, че фондът получи международно признание, което отговаря на целите на УС за разширяване на международното присъствие.

Фондът полага усилия и по отношение на повишаване на оперативната ефективност, на оптимизиране на разходната структура, посочи още той.

По думите на Павел Лисев - представляващ член на УС на Фонда на фондовете, в новия финансов период ще има териториална насоченост на инвестициите - към по-слабо развитите райони на страната.