Борсовата търговия в САЩ преминава от днес към по-кратък процес по окончателно прехвърляне на средства - т. нар. сетълмент. Така американските регулатори се надяват да намалят риска и да подобрят ефективността на финансовите пазари. Очаква се обаче ходът временно да увеличи неуспешните инвестиционни трансакции, предаде Ройтерс.
За да се съобразят с промяна на правилото, приета от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) през миналия февруари, инвеститорите в американски ценни книжа, корпоративни и общински облигации и други ценни книги, трябва от днес да уреждат трансакциите си един работен ден след борсовата търговия, а не два, както беше досега.
Вчера подобна стъпка предприеха и Канада, Мексико и Аржентина. Преминаването към еднодневни сетълменти в Канада е било гладко, посочиха вчера от Канадската асоциация на капиталовите пазари.
Очаква се Великобритания също да съкрати срока за борсови сетълменти, макар и чак през 2027 г. ЕС все още обмисля подобна промяна, пише БТА.
"Скъсяването на цикъла на сетълмент (...) ще помогне на пазарите, защото времето е пари и времето е риск“, каза председателят на Комисията по ценните книжа и борсите Гари Генслер, добавяйки, че това ще направи пазарната инфраструктура по-устойчива.
По-бързите разплащания обаче са свързани и с известен риск, тъй като фирмите ще имат по-малко време да набират долари, за да купуват акции, да теглят заеми или да поправят грешки в трансакциите, което може да повиши риска от неуспешен сетълмент и да повиши транзакционните разходи.