Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов откри научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система - национален приоритет за продоволствената независимост на България" в Националния дворец на културата в София.

"Убеден съм, че е важно науката и практиката успешно да си взаимодействат, това да се случва през диалог, обмяна на опит, намиране и вземане на управленски решения – това е пътят, по който нашата агрохранителна верига би могла да стане по-устойчива на глобалните предизвикателства". Това каза служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов при откриването на научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система - национален приоритет за продоволствената независимост на България" в Националния дворец на културата в София.

Тахов припомни, че началото на този форум е било поставено от бившия аграрен министър Кирил Вътев, като го е продължил и доразвил, защото оценява важността и необходимостта на това, което трябва да направят. "Днес се събираме с една цел - да обсъдим и начертаем път към по-устойчиво и независимо бъдеще за българското земеделие и за цялата хранителна индустрия", посочи земеделският министър.

Той изрази надежда с този форум да поставят началото на една по-широка обществена дискусия по въпроса, свързан с продоволствената независимост на страната както към днешна дата, така и за в бъдеще.

По думите на Тахов е много важна синергията между учени, земеделски производители, преработватели и потребители – те трябва да работят заедно, за да гарантират продоволствената сигурност. "Възможност за всичко това е навлизането и приложението на агротехнологичните решения", подчерта аграрният министър.

Според него, за да може България да посрещне предизвикателствата, свързани с европейската Зелена сделка, която е за устойчив и екологичен преход, целите на стратегията "От фермата до трапезата" трябва да се фокусират върху продоволствената сигурност, здравето на обществото и опазването на околната среда. "Сериозно предизвикателство пред нас е да насърчим връзката между системата за научни изследвания и да ускорим трансфера на знания и иновации към агрохранителния бизнес", каза Тахов, допълвайки, че Министерството на земеделието и храните ще подпомага и подкрепя подобни инициативи. "В новия програмен период до 2027 г. ще дадем приоритет за финансиране на проекти за сътрудничество на научните звена и бизнеса с цел да реализираме тези иновативни решения, които да мултиплицираме в практиката", заключи служебният министър на земеделието и храните, пише БТА.