Учени от Нанянския технологичен университет в Сингапур са разработили технология за производство на охлаждаща боя от пластмасови отпадъци, съобщава сайтът на учебното заведение.
За целта специалистите използват рециклирана пластмаса - акрил, PVC тръби и полистиролова пяна. Новаторското покритие намалява температурата на повърхността с до 3 градуса Целзий, предаде БТА.
Екипът е смесил пластмасовите отпадъци с бариев сулфат. По време на 24-часов тест върху покрива на сграда е установено, че боята остава с 1,2 градуса Целзий по-хладна, когато е изложена на слънчева светлина, в сравнение с необработените повърхности. През нощта температурата на покритието е била с 3 градуса Целзий по-ниска от тази на заобикалящата я среда.
Според изследователите рециклираният пластмасов слой отразява около 97,7 процента от слънчевата енергия и разсейва 95 процента от топлината в инфрачервения диапазон.
Учените са тествали и алтернативен метод, създавайки поресто покритие. Резултатите са показали, че втората версия на боята почти не се нагрява през деня и се охлажда с 2,5 градуса Целзий през нощта в сравнение с температурата на заобикалящата среда.
Експертите отбелязват, че разработката им не само ще понижи разходите за охлаждане на сградите, но и ще намали количеството на пластмасовите отпадъци.