Новите санкции на САЩ, които принудиха водещата руска борса да спре търговията с долари и евро, доведоха до редица вариращи цени и спредове в днешната предпазарна търговия, лишавайки достъпа до надеждно ценообразуване за руската валута, предаде Ройтерс.

Рублата падна до едномесечно дъно от 91,7455 спрямо долара при много ниска ликвидност на междубанковия пазар.

Фючърсите долар-рубла, които продължиха да се търгуват на Московската борса като деривативен инструмент, бяха наддали с около 2,4 на сто и достигнаха връх от около 86 за долар при търговия в условия на волатилна среда.

Централната банка на страната ще публикува официалния дневен курс, базиран на извънборсовата търговия. Според банката оборотът в долари и евро на извънборсовия пазар, където сделките се извършват директно между две страни, отдавна е надвишил обемите на индекса MOEX.

Санкциите на САЩ доведоха до незабавно спиране на търговията с долари и евро на деноминирания в рубли индекс MOEX, в рамките на един час след изявленията на Вашингтон, насочени към намаляване на потока от пари и стоки, използвани за поддържане на войната на Русия в Украйна.

Руската централна банка (РЦБ) също спря търговията с хонконгския долар, който е обвързан с американската валута, но искаше да омаловажи възможното въздействие на санкциите, съобщи БТА.

"През последните две години ролята на щатския долар и еврото на руския пазар последователно намалява", заяви централната банка.

Юанът надмина долара и се превърна в най-търгуваната валута, заедно с рублата в Москва, като представлява 54 на сто дял от валутния пазар през май.

Рублата се затвърди с 1,8 на сто до 12,01 спрямо юана и докосна почти едногодишен връх от 11,8430 по-рано през сесията.

Индексът MOEX се срина до почти шестмесечно дъно в началото на търговията, преди да компенсира някои загуби, търгувайки се с 1,6 на сто по-ниско до 3120,7 пункта. Акциите на MOEX се сринаха с около 15 на сто, преди да се установят с около 6,8 на сто по-ниско през сесията.

ВОЛАТИЛНОСТ, ШИРОКИ СПРЕДОВЕ

"Санкциите срещу ключовите институции на руския финансов сектор са най-сериозните за последната година-година и половина след въвеждането на петролното ембарго и тавана на цената на петрола", казаха анализаторите на базираната в Москва брокерска компания "Би Си Ес Уърлд ъф Инвестмънтс" (BCS World of Investments).

Около 60 на сто от валутната търговия от януари до април е била на извънборсовия пазар и това предлага достатъчна основа за формиране на официалния обменен курс, заявиха от Би Си Ес.

В същото време липсата на единен търговска основа ще доведе до увеличаване на спредовете на валутните операции от банките.

Банките, компаниите и инвеститорите вече не могат да търгуват нито с щатски долари, нито с евро чрез централната борса, което позволява предимства като ликвидност, клиринг и надзор.

"Новите санкции не трябва да повлияят на курса на рублата в средносрочен план", каза Юрий Попов, стратег на "Сбер Си Ай Би инвестмънт ризърч" (SberCIB Investment Research). "В краткосрочен план може да има висока волатилност и широки спредове на борсата", допълни той.

Някои големи брокери блокираха сметки в долари, евро и хонконгски долари, като депозитите и тегленията бяха недостъпни.

"Сбербанк", доминиращият кредитор в Русия, заяви, че не вижда повишено търсене на чуждестранна валута в своите клонове и нейните валутни курсове не са се променили от вчера.