Честотата на масовото избелване на корали край Бали е съкрушително, казва индонезийският природозащитниик Ньоман Сугиарто,, който от 16 години работи по опазването им, предаде Ройтерс.

Деветдесет процента от коралите, отгледани от Сугиарто по рифове, близо до селото му в Бондалем, на северния бряг на Бали, са се избелили през декември миналата година.

"Всичко беше бяло. Бяхме шокирани и, разбира се, това също се отрази негативно на коралите, които засадихме. Не само естествените", казва 51-годишният Сугиарто пред Ройтерс, предава БТА. 

Когато Сугиарто започва проекти за опазване на коралите през 2008 г., му казват, че коралите могат да задържат живите водорасли, които им дават цвят, 10 до 20 години. Въпреки това кораловите рифове край Бондалем са избелели по-бързо. Според него това се дължи на по-високите температури на морето,предизвикани от изменението на климата.

Избелването на коралите възниква, когато те изхвърлят цветните водорасли, живеещи в тъканите им. Без водораслите коралите стават бледи и са уязвими на глад, болести или смърт.

През април американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата (NOAA) съобщи, че повече от 54 процента от рифовите зони в Световния океан са подложени на топлинен стрес на ниво избелване, четвъртото глобално избелване за последните три десетилетия.

Индонезия има около 5,1 млн. хектара коралови рифове - 18 процента от общия брой на световните рифове, сочат данни на Министерството на туризма на страната.

Избелването на коралите в Бали в края на 2023 г. е причинено главно от повишаването на температурата на водата, дължащо се на явлението Ел Ниньо, казва Мартен Уели, съветник по опазване на морските ресурси в Центъра на Кораловия триъгълник.

Индонезия преживя най-тежкия си сух сезон през миналата година от 2019 г. насам, дължащ се на явлението Ел Ниньо.

Въпреки че коралите в Индонезия са по-устойчиви и по-бързо се възстановяват, Мартен казва, че това няма да е достатъчно, за да издържат на повишаването на температурата на океана.