Оптимизмът във връзка с глобалните перспективи за растеж тази и идната година нараства сред икономистите, анкетирани от Ройтерс, въпреки че се запазват рисковете от по-висока инфлация. Те обаче продължават да залагат на по-нататъшно намаление на лихвите.
Макар и повечето големи централни банки да успяха да овладеят миналата година главоломно покачващата се инфлация с бързо повишаване на лихвите, то устойчивата глобална икономика със силна заетост и растеж на заплатите продължава да поддържа живи рисковете от нов натиск върху цените.
Общо 56 на сто от анкетираните икономисти - 114 от 202-та, отговорили на въпрос за инфлацията в глобалното проучване, покриващо около 50 водещи икономики и проведено от 8 до 25 юли, са заявили, че е по-вероятно тя да е по-висока, отколкото са прогнозирали за остатъка от годината. Същото се отнася и за лихвите.
Очакванията са глобалната икономика да нарасне с 3,1 на сто тази и идната година, което е растеж спрямо априлските 2,9 на сто и 3 на сто и съответства приблизително на най-новите прогнози на Международния валутен фонд (МВФ).
Този оптимизъм е в контраст с опасенията по-рано през годината за това дали американската икономика ще може да се справи с толкова агресивен цикъл на затягане на паричната политика, без да регистрира спад, но безпокойството за случващото се във втората икономика в света се запазва.
Равнищата на растеж за 24 от 48 водещи икономики в проучването са коригирани към увеличение спрямо прогнозата отпреди три месеца. Предвижданията за 18 икономики са коригирани към понижение, а шест са останали без промяна, съобщи БТА.
На въпрос кой компонент на основната инфлация най-трудно ще отговори на промените в търсенето през остатъка от 2024 г., по-голямата част от анкетираните - 56 от общо 104, отговорили на въпроса, са заявили, че това ще са услугите, следвани от 30, заложили на намирането на подслон и наемите. Останалите 18 са цитирали други компоненти.
По-голямата част от анкетираните - 60 на сто или 131 от 220 души, са заявили, че е по-вероятно до края на годината лихвите да са по-високи, отколкото сегашните прогнози за спад.