Петдесет на сто от общините са с население под 7000 души, което означава, че Министерството на електронното управление (МЕУ) трябва да направи всичко възможно да предостави услугите за изпълнението на директивата за мрежова и информационна сигурност. Това каза служебният министър на електронното управление Валентин Мундров пред ресорната парламентарна комисия.
Директивата за мрежова и информационна сигурност МИС 2 (Network and Information Security Directive – NIS2) предвижда правни мерки с цел повишаване на общото ниво на киберсигурност в рамките на Европейския съюз (ЕС), както и гарантиране на устойчивостта на мрежите и информационните системи на критичните субекти, извършващи дейност в ЕС, пише БТА.
Мундров определи мрежовата информационна сигурност като един от основните приоритети на МЕУ.
Той изтъкна, че в края на тази седмица ще приключи общественото обсъждане на Закона за киберсигурност, като той трябва да бъде приет от Народното събрание до 17 октомври. Според него времето е много кратко, а след приемането на закона има други срокове, които трябва да се спазят.
Сред другите приоритети на МЕУ Мундров открои административните услуги, като целта е гражданите по право да получават дадена услуга, без да я заявяват.
Основният приоритет на служебния кабинет е да се осигури открит и прозрачен процес на изборите и в частност на МЕУ при удостоверяването на машините и осигуряването на видеопроцеса на наблюдение в деня на изборите, изтъкна той.
Служебният министър призова депутатите от Комисията по електронно управление и информационни технологии да ускорят приемането на промените в Закона за чужденците в България във връзка с проекта "синя карта", който осигурява възможност за граждани на други държави да работят в страната ни.
Проектът касае електронното управление, ние сме на финалната права и имаме срок за внедряване. Министерството на вътрешните работи е изразило становище, че за използването на тази платформа за "синя карта" е нужно да има промени в Закона за чужденците в България и в тази връзка в предишното Народно събрание беше входиран този закон, в този парламент също е входиран и с МВР сме стигнали до съответно разбиране по какъв начин трябва да бъде регулирана платформата, но до момента няма напредък в тези промени в закона, това е належащо, каза Мундров.