Земята е като врящ котел със земетресения над 4 по Рихтер, само в София бе по-слабо с епицентър в столицата

Този август Земята е различна - бушува като врящ котел и тези дни част от големите сеизмични огнища се активизираха по неописуем начин. 10 труса за денонощие удариха любимия на стотици хиляди българи Халкидики и предизвикаха сериозно безпокойство. В Румъния от началото на август станаха няколко земетресения, последното от които на 11 август, а Япония и Сахалин регистрираха кошмарните 7,1 и 6,5 по скалата на Рихтер. Голямата изненада в случая ни бе поднесена от учените в Токио, които доказаха, че са все по-близо до успешното прогнозиране на мегаземетресения.

На 12 август дори в София имаше, а епицентърът в столицата възроди страховете от опасния Боянски разлом. Заедно с това имаше няколко над четвърта степен на остров Крит, в Сирия, Турция и Лос Анджелис.

На Халкидики най-силното разлюляване стигна до 4,5-а степен, което е малко над обичайните нива. „Самият район е със слаба сеизмичност между 2,3 и 3,8, докато сега надмина леко този диапазон", обясни пред „24 часа - 168 истории" доц. Пламена Райкова от департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Според нея Гърция е известна със своята сеизмичност, но специално за Халкидики тя е от умерена до слаба.

„Там като цяло трусовете са предимно плитки – до 50 км – посочи още сеизмологът. - Колкото по на юг се отива в посока Крит, огнищата стават все по-дълбоки и земетресенията - по-силни."

Почти по същото време, на 11 август, на 240 км от Видин и на 390 км от София, в съседна Румъния комшиите ни се сблъскаха с 4,7-а степен по Рихтер. Само 6 дни след поредния трус във Вранча от четвърта.  На Халкидики всички са свикнали с умерените трусове.
СНИМКА: АРХИВ

На Халкидики всички са свикнали с умерените трусове. СНИМКА: АРХИВ

На 8 август Япония бе ударена със сила над 7 по Рихтер и ден по-късно, на 9 август, след анализ на ситуацията, сеизмолози в страната предупредиха, че населението трябва да се подготви за мегаземетресение. Те посочиха, че не могат да се ангажират с дата, но такова ще има.

„Вероятността от ново е по-висока от обичайното", прогнозираха учените в Токио. Разбира се, веднага след това започна колосално изпразване на магазините. Наложи се правителство да призове хората да не се презапасяват с продукти за повече от седмица. И докато в цялата страна течеше подготовка за нещо колосално, ден по-късно, на 10 август, прогнозата се сбъдна. Сеизмологичната станция в Сахалин, северно от Япония, регистрира земетресение с магнитуд 6,5 в южната част на Охотско море – в района между Страната на изгряващото слънце и Камчатка. Епицентърът е бил на около 151 километра от град Долинск в Русия.

Всъщност тази прогноза заслужава поздравления и наистина е сензационна, защото това бе първият път, в който науката успя с приблизителна точност да предупреди един цял ден преди опасен трус. Естествено, това си има своето обяснение.

Хипоцентърът е бил твърде навътре в земните недра – на 400 и 410 километра - и екстремните сблъсъци там са избили на повърхността като мощен трус.

„За този район са характерни доста дълбоки земетресения, в началото на годината там имаше още един трус от 7,1 по Рихтер, допускам, че самото раздвижване на структурите е „подсказало" на сеизмолозите, че ще има следващ, макар да не се ангажираха със срок – обясни доц. Райкова. – Освен това най-вероятно са направили изявлението и на базата на вероятностен сценарий. Примерно, ние също можем да кажем, че в период от 475 години може да се реализира земетресение от 6,5-а степен в района на София. Самите сценарии се подготвят на базата на статистически данни за трусове в миналото." От тази гледна точка обяснението е, че учените в Япония, познавайки своята сеизмика, опирайки се на статистика и предвид реализацията на по-слаби трусове преди основния, са преценили, че е редно да обявят, че има опасност.

Факт е, че Страната на изгряващото слънце се намира в зона, наситена с едни от най-силните земетръси на планетата, и там са наясно, че рано или късно катастрофален трус от над 8 по Рихтер все някога ще има. От друга страна, науката придобива все по-ясен „поглед" какви процеси бушуват в земните недра и може би няма да е далеч денят, в който с точни прогнози ще могат да се спасяват от смърт десетки хиляди хора.