Понякога се случва Луната да закрие някоя планета от Слънчевата система и ако тази планета е от най-ярките пет, явлението може да се наблюдава с невъоръжено око или с бинокъл. Сутринта на 21 август тази година за наблюдател от България Луната ще закрие планетата Сатурн. Това съобщи аз БТА Пенчо Маркишки, физик от Института по астрономия с НАО при БАН и от катедра „Астрономия" на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски".

Той поясни, че закриванията (окултации) на планетите от Луната имат сложна периодичност, тъй като се определят както от наклона на орбитата на дадената планета спрямо еклиптиката, така и от наклона и ориентацията на лунната орбита. Орбитата на Луната бавно променя своята ориентация в пространството. Накрая, но не на последно място по важност, е географската ширина на наблюдателя, посочи Маркишки. „Тъй като Луната е сравнително близък обект, от географската ширина и от свързания с нея паралакс зависи дали изобщо ще можем да наблюдаваме закриване на дадена планета, или за нас явлението ще бъде само съединение (видимо сближаване) с Луната", каза той.

По време на окултацията на Сатурн Луната ще бъде с 97% осветен диск (1,4 дни след пълнолуние) и с ъглов диаметър 33′ 21″. Тя ще закрие планетата с осветената си страна, но вече настъпилата дневна светлина ще затрудни наблюденията. Сатурн ще бъде с яркост 0,7 mag и с ъглов диаметър 19,1″, уточни физикът.